سیاست

هشدار جدی ایران در پاسخ به پیام آمریکا

ثروت ایرانی - وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص پیام آمریکا و همچنین پاسخ ایران به این پیام تصریح کرد که ما هشدار دادیم حملات آمریکا و انگلیس علیه یمن باعث تشدید دامنه جنگ است.

به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تحولات فلسطین به نیویورک سفر کرده، درباره این سفر و دستورکارهای پیش رو در جمع خبرنگاران گفت: سفرم به نیویورک با هدف اصلی شرکت در نشست وزرای خارجه در شورای امنیت سازمان ملل است. ذیل موضوع صلح و امنیت به طور ویژه مسئله فلسطین و غزه در دستورکار وزرای خارجه قرار دارد.

وی ادامه داد: اکنون ریاست دوره‌ای فرانسه است و این جلسه با ریاست فرانسه برگزار خواهد شد. فرصتی است که هم مواضع ایران در حمایت از فلسطین و مخالفت با نسل کشی، محاصره غزه و کوچ اجباری مردم غزه بیان کنیم و ایده‌ها و راهکارهایی که وجود دارد مورد بحث قرار بگیرد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص دیدارهایش در نیویورک اظهار کرد: با استفاده از این فرصت با برخی از مقامات بین المللی و همتایان خودم هم ملاقات‌هایی را برنامه ریزی کردند. امروز با تعدادی از وزرای خارجه گفتگو شد و از این فرصت استفاده کردیم. ضمن اینکه موضوعات دوجانبه را مورد پیگیری قرار دادیم از جمله توافقاتی که در سطح سران ایران و روسیه در سفر آقای رییسی انجام شد. به طور کامل با آقای لاوروف این مسائل را پیگیری کردیم و ارزیابی ما این است که در مسیر خوبی توافقات دو رییس جمهور در حال پیگیری است. در عین حال موضوع تحولات منطقه از غزه تا دریای سرخ مورد توجه قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر این درباره دیدار با همتای لبنانی خود گفت: در خصوص لبنان، بخشی از گسترش دامن جنگ در نتیجه نسل کشی و جنایات رژیم اسراییل در غزه به لبنان کشیده شده است. برخی از تهدیدات را اسراییلی‌ها مطرح کردند و از احتمال گسترش دامنه جنگ گفتند. حرف بی‌ربطی را می‌زنند. از ابتدای جنگ این اسراییل است که به شدت نگران از گسترش جنگ از سوی حزب الله و مقاومت در جبهه شمالی است و می‌دانند لبنانی که در حال حاضر هنوز به صورت گسترده وارد جنگ نشده معادله را به نفع فلسطین و غزه تغییر داده و اگر تصمیم بیشتری حزب الله بگیرد و سناریوی‌های جدیدی را بخواهد پیگیری کند، تغییرات جدی در عرصه تحولات غزه رخ خواهد داد و در صورت لزوم هر تصمیمی در دستورکار حزب الله قرار دارد.

وی افزود: بر اساس آنچه که ما از آقای نصرالله شنیدیم تهدید اسراییل بیان از روی ترس است و در غزه هم جز جنایت و کشتار زنان و کودکان هیچ دستاورد میدانی قابل افتخاری نداشتند به همین دلیل روی به حملات تروریستی آوردند.

امیرعبداللهیان همچنین بیان کرد که در خصوص آثار جنگ غزه بر صلح و امنیت در منطقه با گیر پترسون، نماینده دبیرکل سازمان ملل گفتگو کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در این مصاحبه درباره پاسخ ایران به پیام آمریکا گفت: ما به آمریکایی‌ها پیام و هشدار جدی دادیم و گفتیم اقدامی که آمریکا و انگلیس به طور مشترک انجام دادند و حمله به مناطقی در یمن این تهدید صلح و امنیت در منطقه است. تشدید دامنه جنگ است.

وی ادامه داد: در همان ساعاتی که انگلیس و آمریکا حملاتی را علیه یمن انجام دادند، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که حدود ۲۳۰ کشتی در دریای سرخ در حال حرکت بوده است. این به این معنا است که پیام یمنی‌ها را به خوبی دریافت کردند که صرفا کشتی‌هایی به سمت بنادر اشغالگر اسراییل هستند توسط یمنی‌ها متوقف می‌شوند. من البته هفته گذشته در داووس در ملاقاتی که با وزیر خارجه انگلیس داشتم به صراحت گفتم که اقدام شما در تنش افزایی در دریای سرخ و علیه یمن یک خطای استراتژیک بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا