گردشگرییادداشت / گزارش

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم: اعمال التزام به تغییر کاربری خانه مسافرها به مهمان پذیر از سوی شورای اسلامی شهر برخلاف مصوب دولت است/ در بازرسی ها مدافع حق زائران و مسافران هستیم

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم گفت: اعمال التزام به تغییر کاربری خانه مسافرها به مهمان پذیر از سوی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر جهت بهره مندی از خدمات برخلاف مصوب دولت است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین جواد عرب بافرانی در گفتگوی ویژه با ایران ضمن تشریح خدمات و فعالیت های این رسته اظهار داشت: طبق منویات رهبری خدمت به قم، خدمت به یک شهر نیست، بلکه خدمت به کل کشور است و این امر جایگاه فرهنگی و مذهبی قم را به خوبی نشان می دهد.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم با اشاره به احقاق حق قشر خدوم در این صنف و تلاش روزافزون در این مسیر بیان کرد: با توصیه های مقامات استان و در پی رهنمون‌های مراجع ،  ائمه جمعه ، استانداری ، وتمامی دستگاه های دولتی و نیروی تلاش گر استان که همه مشوق ما در راستای تبدیل قم به پایگاهی آبرومند برای تشیع با کمک و همکاری اعضاء می باشیم.

وی با بیان حدیثی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه قم عُشّ اهل بیت و عُشّ آل محمد است عنوان کرد: طبق این حدیث گرانقدر قم آشيانه آل محمد (صلى الله عليه و آله) و پناهگاه شيعيان آنهاست و باید همه در جهت آسایش و آرامش زائران چنین شهری به خدمت پرداخته و از زائران به بهترین نحو استقبال گردد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی با اشاره به ضرورت توسعه مکان های اقامتی در قم تصریح کرد: جناب آقای مقیمی معاون محترم و تلاشگرهماهنگی امور زائرین استانداری قم اخیرا با آینده نگری سخنی کارشناسانه را مبنی بر اینکه ما در ده سال آینده نیاز به ۱۰۰ هزار تخت داریم را بیان نمودند لذا تحقق این امر با شعار نمی شود.

وی تاکید کرد: باید ظرفیت های متعدد که در شهر مقدس قم وجود دارد را با مشارکت  استانداری ، شهرداری ، شورای شهر و بخش خصوصی توسعه دهیم  در حال حاضر ۱۴ هزار تخت در قم وجود دارد و ۷ هزار تخت مربوط به خانه مسافر است که بیش از ۱۰۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۵ هزار نفر اشتغال غیر مستقیم در آن ایجاد شده است که باید به آن بها بدهند.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم گفت: این رسته در کنار خدماتی که به زائران ارائه می دهد عوارض خوبی به خدمات شهرداری و جمع آوری پسماند پرداخت می کند و در پرداخت عوارض شغلی و بهداشتی سهیم است، همچنین در دوره های آموزشی و همراهی با شرکت های خصوصی تعیین شده و ضوابط اماکن و نصب دوربین  های مجهز و نصب سامانه مسافر مشارکت خوبی دارد که هزینه های بالایی را در این موارد اختصاص می دهیم.

وی با بیان اینکه ضریب ایمنی آتش نشانی در خانه های مسافر بیش از مجموعه های دیگر است افزود از نظر امنیت آتش نشانی بیش از رسته های دیگر و سایر واحدهای اقامتی و گردشگری از امکانات لازم برخوردار هستیم، این صنف همواره  قانونمند حرکت کرده و بهداشت را رکن اساسی در خدمت می داند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی بیان کرد:علی رغم این تلاش ها متاسفانه برخی از مدیران و کارشناسان دستگاه های دولتی و بخش های خصوصی دلخوری هایی برای این رسته در حوزه گردشگری ایجاد نموده اند، هر چند شاید نیت خیر بوده و یا برخی از مدیران و متولیان در جریان امور نبوده اند.

وی عنوان کرد: هیئت دولت در سال ۱۳۹۴  خانه مسافر را  با کاربری مسکونی جزو رسته گردشگری مصوب کرده لذا شهرداری محترم می‌باید  حق پارکینگ را نیز به صورت مسکونی از اعضاء ما دریافت کنند اما شورای اسلامی شهر قم اعلام کرده در صورت تغییر کاربری و اخذ مجوزهای مهمان پذیر می تواند از این امکانات برخوردار باشد.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم افزود: اعمال التزام به تغییر کاربری خانه مسافرها به مهمان پذیر از سوی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر جهت بهره مندی از خدمات برخلاف مصوبه دولت است، تغییر ماهیت خانه مسافرها، هیچ مزیتی برای متولیان آن ندارد و تبدیل خانه مسافر به مهمانپذیر آیا باعث افزایش تخت و کیفیت واحد می‌شود خیر فقط باعث گرانی و قیمت بیشتر که به ضرر مسافر خواهد بود لذا فقط و فقط به سود شهرداری که حقشان هم نیست می شود و ماهیتا هیچ تغییر رخ نمی دهد اسمی فقط عوض می‌شود و با اجبار نمی توان این حق مسلم را از آنها سلب کرد قطعا بی توجهی به قانون و مصوب دولت، جرم تلقی می شود.

وی اظهار داشت:اگر مسئولان دوست دارند قم پیشرفت کند نباید این گونه با اظهارات غیر کارشناسانه خود مانع تراشی نمایند این رسته  داری ماهیت قانونی است، از طرفی در قسمت درآمد شهرداری نیز اعلام شده که خانه مسافرها  ترافیک ایجاد می کنند، با تغییری کاربری ۳۰ واحد از این خانه مسافرها در طول ده سال متاسفانه شهرداری هزینه را دریافت اما هیچ پارکینگی اختصاص نیافته است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی خاطرنشان کرد: خانه مسافر برای قشر متوسط به پایین است و اگر بخش خصوصی در خدمت رسانی به زائران و مسافران به میدان نیاید نمی توان نیاز این زائران و مسافران در اسکان ارزان قیمت را پاسخ داد، حال با بروکراسی ها و مانع تراشی ها مسیر خدمت را ناهموار می کنند.

وی ادامه داد:تغییر کاربری باید اختیاری باشد، این تغییر کاربری به بهانه ترافیک در اطراف خانه مسافرها منطقی نیست، چرا که بسیاری از این خودروها برای مسافران و زائران نیست و انبوهی از این خودروها اطراف خیابان آبشار و حرم نما و … برای شهروندان است و در این باره اطلاعات درستی به شورای شهر داده نمی شود تا شورا به درستی تصمیم گیری کند.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم گفت: ضمن تشکر از همه مسئولان تقاضا داریم این مانع تراشی ها را کنار بگذارند، به دلیل این فشارها بیش از  ۱۰۰ واحد که حد امکانات و تجهیزات هتل و مهمانپذیر در ابعاد کوچکتر موفق به اخذ مجوز نشده‌اند و عدم دریافت مجوز باعث افزایش فعالیت واحدهای فاقد مجوز می شود.

وی افزود: ما از ابتدا با نام خانه مسافر نیز مخالف بودیم و از اول گفتیم باید واحد اقامتی باشد، مسئولان به مصوبه کارشناسی شده هیئت دولت احترام بگذارند، وقتی هیئت دولت می‌گوید خانه مسافر با کاربری  مسکونی است باید مسئولان به تصمیم  کارشناسی هیات دولت تمکین و به قانون ملتزم باشند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی بیان کرد: در توسعه قم به عنوان پایگاه فرهنگی باید توجه شود تا روز به روز رونق بیشتری داشته باشد همچنین باید از نظر امنیتی ، بهداشتی و زیبایی بهترین ها را داشته باشیم،

وی عنوان کرد: خانه مسافرها ظرفیت مهمی در خدمت رسانی به مردم و زائرین هستند که با نرخ پایین به نفع قشر متوسط به پایین به خدمت می پردازند، اما کسی قدردان این تلاش ها نیست، چرا باید منفعت یک قسمت خاص را ببینند و به قسمت های دیگر توجهی نشود،

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم تصریح کرد: وقتی عرضه و تقاضا وجود دارد در صدور مجوزها و همراهی بیشتر با سرمایه گذاران در این بخش همکاری لازم اتخاذ شود، متاسفانه در این باره عزمی برای ساماندهی نیست البته ساماندهی به معنای پلمپ نیست و باید به طور منطقی مشکلات را رفع کنند.

وی گفت: باید برای ۱۰۰ هزار تخت در قم برنامه ریزی شود و در زمینه احداث هتل ، مهمانپذیر و خانه مسافر همراهی بهتری که هماهنگ با عرضه و تقاضا باشد صورت پذیرد لذا دادستان محترم استان قم در راستای ساماندهی و تامین امنیت تلاش های خوبی داشته اند اما جهت دستیابی به این هدف والا در شهر مقدس قم نیاز به مشارکت همه مسئولان است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی افزود: امنیت یک سرمایه ارزشمند است و در گردشگری امنیت اخلاقی ، اجتماعی و سیاسی اهمیت زیادی در راستای رونق گردشگری را داشته لذا می بایست همه توان را برای ارتقای امنیت به کار ببریم و استان برای ساماندهی خانه های غیر مجاز باید حرکت کند.

وی در ادامه اذعان داشت: گلایه هایی در مورد تعرفه ‌(  نرخ خانه مسافرها )وجود دارد و ما کمترین هزینه ها را دریافت می کنیم در حالی که درجه بندی و استانداردهای خانه مسافرها در حد  هتل است، این تعرفه های پایین باعث تخلفاتی در صنف و جریمه های تعزیراتی می شود، در این باره روند منطقی باید بر نرخ گذاری ها حاکم باشد تا تخلفات و جریمه های تعزیراتی نیز کاهش یابد.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم خاطرنشان کرد: خانه مسافر افتخار دارد به قشری متوسط  و محروم خدمت کند، اولویت منفعت زائران و مسافران است و با تعرفه پایین درآمد زیادی به دست نمی آید در نتیجه خدمت به مسافران و زائران اهمیت بالاتری دارد.

وی گفت:در طول ده سال خانه مسافر استان با  بیش از ۷۰۰۰ تخت شکل گرفته است، در گذشته مسافران که توان اسکان نداشتند در اطراف حرم سرگردان بودند از این رو برای ما انگیزه ای شد و به میدان آمدیم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی افزود: تا ده سال آینده به ۱۰۰۰ خانه مسافر با ظرفیت ۴۰ هزار تخت  نیاز است و باید در این زمینه شورای شهر ، شهرداری ، میراث فرهنگی ، استانداری و سایر دستگاه های مورد نظر زیرساختهای لازم را فراهم آورند.

وی تاکید کرد: این یک حق مسلم برای خانه مسافرهاست که با کاربری مسکونی فعالیت داشته باشند؛ ما روی این حرف ایستادگی می کنیم و تقاضا داریم این مطالبه ما را بپذیرند،البته در ایجاد خانه مسافر نیز نباید بدون تخصص و مشورت وارد شد تا اثرات منفی به همراه نداشته باشد.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم بیان کرد: در زمینه خانه مسافرها، سازه هایی با درجه های  ۳ و ۲ و ۱ و ممتاز داریم اما تعرفه ها متناسب با این درجات تعیین نشده است در سالهای اخیر خانه مسافرها پیشرفت خوبی کرده است و حتی می تواند با مهمانپذیر و هتل رقابت کند اما به دلیل بافت مسکونی از تعرفه پایینی برخوردار است.

وی عنوان کرد: خانه های فاقد استاندارد، خانه مسافر نیست و از رده خارج شده اند، ما با توجه به امکانات و ظرفیت ها نیاز به تناسب منطقی میان تعرفه ها داریم، امکانات و سرویس گاهی کمتراز هتل نیست فقط فاقد رستوران و بعضآ لابی  است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی تصریح کرد: حضور در این رسته نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد و حالا که افراد با سرمایه خود در این راه قدم گذاشته اند باید به آن ها کمک کنیم تا قم هر روز به این کلام امام صادق(ع) که قم عش ال محمد است نزدیک تر شود.

وی گفت:در جلسات زیادی امور زائران وارد شده و امیدهایی داده اند تا شورای شهر و مدیریت شهری این مشکلات را رفع کنند، از طرفی باید هزینه های آب ، برق ، گاز و تلفن خدماتی باشد ولی متاسفانه هنوز تجاری محاسبه می شود و مشکلات بسیار زیاد است و فریاد رسی وجود ندارد.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم ادامه داد: اگر در کل استان در این موارد اجماع نشود قم را از رده گردشگری منطقی و موفق خارج می کنیم مگر این که دست در دست هم بدهیم دلسوزانه با همدلی و وحدت این مشکلات را رفع نماییم.

وی اظهار داشت:اگر خانه های غیر مجاز ساماندهی یابد شاهد رونق منطقی می شویم تاکید ما رشد و توسعه منطقی گردشگری است تعداد زیاد و بی رویه خانه مسافر و هتل می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، از طرفی نباید تنگ نظری شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی عنوان کرد: از نظر فرهنگی بالاترین سطح علمی را در بین مدیران خانه مسافرها داریم و این باعث افتخار است که دبیر  و افراد نظامی بازنشسته و همچنین پزشک و اساتید دانشگاه و حوزه  این مجموعه ها را اداره که از نظر امنیتی بسیار اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: از مشاغل مختلف در این طیف مدیریتی داریم و این سطح بالایی از مدیریت را نشان می دهد، در این شرایط وضعیت خوبی به لحاظ خدمت رسانی وجود دارد.

رئیس انجمن صنفی خانه‌های مسافر استان قم تصریح کرد: در این رسته بازرسی شبانه روزی داریم و اجازه نمی دهیم هیچ گونه اجحافی در حق مسافران و زائران اتفاق بیفتد و کوچکترین نارضایتی از خدمات صورت بگیرد لذا در صورت بروز مشکلی، در کوتاه ترین زمان حل و فصل می شود.

وی گفت:در بازرسی ها مدافع حق زائران و مسافران هستیم و همواره حق را با زائران و مسافران می دانیم و این شعار مهمی است که در گردشگری و پذیرایی از این عزیزان داریم، هدف ما مچ گیری نیست و به منظور پیشگیری و نظارت منطقی و همدلی وارد می شویم در این راستا بازرسین انجمن بصورت  مستقیم مشکلات و دغدغه‌ها را پیگیری و  بسرعت در محل حضور و پاسخگو می باشند

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عرب بافرانی افزود: اساس خدمت، امنیت ، بهداشت و خدمت رسانی است  و در همه موارد حق زائران را ادا می کنیم لذا باید میزبانی کریمانه داشته باشیم چون در محضر کریمه اهل بیت هستیم و این امر را رسالت خود می دانیم.

تهیه و تنظیم: زهرا چم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا