تاریخ : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024
1

بدرقه خادم الرضا (ع) در بی سابقه ترین تشییع شهدای قم

  • کد خبر : 6599
  • 12 تیر 1403 - 13:00
بدرقه خادم الرضا (ع) در بی سابقه ترین تشییع شهدای قم
علی باقری حمامی؛ خادمان و مجاوران حرم حضرت بانوي کرامت در يک تشييع تاريخي و ميليوني خادمالرضا (ع) و رئيس جمهور مردمي و محبوب خود را در آخرين سفر استاني، بدرقه کردند.

خادمان و مجاوران حرم حضرت بانوی کرامت در یک تشییع تاریخی و میلیونی خادمالرضا (ع) و رئیس جمهور مردمی و محبوب خود را در آخرین سفر استانی، بدرقه کردند.
آیین وداع و تشییع پیکر مطهر آیتالله سید ابراهیم رئیسی و شهدای سانحه اخیر هوایی در عصر سه شنبه با حضور میلیونی مردم استان قم در حدفاصل حرم مطهر حضرت معصومه تا مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
تشییع تاریخی و کمنظیر پیکر شهدای راه خدمت در حالی قرار بود از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه عصر آغاز شود که حداقل از ۲ ساعت قبل از آغاز مراسم مردم از جایجای استان قم و همچنین برخی از استانها و شهرهای اطراف خود را به بلوار پیامبر اعظم قم رسانده بودند.
همه خیابانها و مسیرهای منتهی به بلوار پیامبر اعظم از چند ساعت پیش از آغاز مراسم مملو از جمعیت شده بود و خیل انبوهی از مردم نیز از همان ابتدا خود را به حرم مطهر بانوی کرامت رسانده بودند تا وداع و تشییع پیکر شهدای راه خدمت را پس از طواف حرم مطهر توسط ابدان مطهر شهدا، آغاز کنند.
از عصر دوشنبه که خبر تشییع پیکر مطهر شهدا در استان قم بهصورت رسمی اعلام شد، حال و هوای غیر قابل وصفی در بین مردم مشاهده میشد و گروههای مختلف مردمی از شب گذشته مشغول آمادهسازی موکبهای خدمترسانی در مسیر بین بلوار پیامبر بودند که در مجموع افزون بر ۸۰ موکب در این مسیر تا حوالی ظهر امروز راهاندازی شد. در کوچه و معابر قم نیز طی دو روز گذشته حجلههای عزا برپا شده بود و در مساجد و حسینیهها نیز بهصورت مرتب مراسمهای ختم برای شادی ارواح طیبه شهدای راه خدمت برگزار شده بود.
انتظارها برای رسیدن پیکر مطهر شهدا به شهر قم از حوالی بعدازظهر امروز و پس از اقامه نماز ظهر و عصر به اوج خود رسیده بود و مردم وفادار قم منتظر بودند تا در آخرین سفر استانی رئیس جمهور به خواستگاه انقلاب قدردان سالها مجاهدت و تلاش بیوقفه، رئیس جمهور باشند.
بعد از چند ساعت انتظار، سرانجام پیکر مطهر شهدای راه خدمت نزدیک ساعت ۱۷ وارد استان قم شد و بلافاصله جهت وداع علما و مراجع تقلید حوزه علمیه قم به مدرسه فیضیه منتقل و پس از وقفهای کوتاه در این مدرسه، برای آخرین زیارت و طواف حرم بانوی کرامت روانه صحن امام هادی(ع) و طواف مضجع ملکوتی بانوی کرامت شد.
در طول مسیر بین مدرسه فیضیه تا حرم مطهر نوای حزنانگیز نوحه در سراسر حرم مطهر طنینانداز بود و مردم از اقشار مختلف در ماتم ازدستدادن رئیس جمهور مردمی و دلسوز خود، بر سر و سینه میزدند.
پیکر مطهر شهدا پس از حدود ۲۰ دقیقه وقفه در حرم مطهر در بین خیل عظیم جمعیت حاضر در صحنهای اطراف حرم مطهر بهسوی بلوار پیامبر اعظم روانه شد. تراکم جمعیت در بین مسیر به حدی بود که خودروی حامل پیکر شهدا بهسختی از بین جمعیت عبور میکرد. صفوف متراکمی در حدفاصل حرم مطهر تا ابتدای مسیر تشییع شهدا موج میزند درحالیکه در طول مسیر تشییع نیز از ساعتها پیش هزاران نفر منتظر رسیدن ابدان مطهر شهدای راه خدمت بودند.
طول مسیر بلوار پیامبر اعظم اقیانوسی از مردم بود، مردمی که از جایجای استان قم و همچنین شهرها و استانهای اطراف خود را برای آخرین دیدار رئیس جمهور به محل تشییع رسانده بودند. مردم قم امروز وفادارانه و در عین قدرشناسی ” شهید جمهور ” را بدرقه کردند.
سرانجام پیکر مطهر شهدای راه خدمت از حدود ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به محل تشییع در بلوار پیامبر اعظم قم رسید؛ ولی طیکردن این مسیر کوتاه و هفتکیلومتری نزدیک به سه ساعت به طول کشید و پیکر مطهر شهدای حوالی ساعت ۲۰ امشب به مسجد جمکران و میعادگاه منتظران رسید و پس از یک بدرقه طوفانی و تاریخی، پیکر مطهر آیتالله رئیسی و سایر شهدای همراه برای آخرین بار و همیشه استان قم را ترک و برای وداع مردم تهران به مصلی این شهر منتقل شد.
به باور همه آنهایی بودند یا تصاویر از قاب رسانهها دنبال میکردند، تشییع شهدای خدمت در قم بیسابقهترین و تاریخیترین تشییع تاریخ استان قم بود و این شهر هرگز در تجربه تاریخی خود این عظمت و شکوه را در یاد نداشته است.

شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین:
شهادت آیتالله رئیسی رخدادی تلخ برای جهان اسلام است

شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین با عرض تسلیت شهادت رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه، امام جمعه تبریز و دیگر همراهانشان، گفت که این رخداد تلخ فقط برای ایران نیست بلکه مربوط به همه جهان اسلام است.
وی افزود: سقوط بالگرد و شهادت تنی چند از مسوولان جمهوری اسلامی، حادثه ای تلخ بود، اما این شهادتها به فضل الهی منشا برکت و عطای الهی نیز خواهد بود.
وی گفت: این گونه حوادث هر چند دردناک است اما به لطف خدا، راه و رسم جمهوری مبارک اسلامی را دچار خلل نخواهد کرد چرا که گنجینه جمهوری اسلامی سرشار از مردان بزرگ است.

آیتالله سعیدی خطیب جمعه قم:
شهید آیت الله رئیسی تصویر امیدبخشی در مدیریت انقلابی از خود به یادگار گذاشت

امام جمعه قم با بیان اینکه آیتالله رئیسی موفق شد تصویر بسیار امید بخشی در مدیریت انقلابی از خود به یادگار بگذارد گفت: دولت رئیس جمهور شهید با اولویت دادن به اصلاحات بنیادین مانع این شد که امروز کشور فدای فردا شود.
آیتالله سید محمد سعیدی در خطبههای نمازجمعه قم اظهار داشت: آیتالله رئیسی نشان بزرگ خدمت رضوی را با خادمی جمهوری اسلامی و در نهایت با نشان افتخار شهادت ختم نمود.
وی گفت: بدون شک پرچم خدمت برای اعتلای اسلام و ایران با استحکام و بدون توقف برافراشته خواهد ماند و هیچ گونه خللی نیز در عزم و اراده ملت و تمشیت امور کشور ایجاد نخواهد شد.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) بیان کرد: از مردم عزیز انتظار است، تداوم راه سیدالشهدای خدمت و سید محرومان را در انتخاب یک رئیس جمهور بصیر، فاضل و انقلابی، مردمی و پُرکار نشان دهند، به گونهای که اعتماد و امید با حل مشکلهای اقتصادی و تحقق جهش تولید و توجه ویژه به هنجارهای فرهنگی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی، با مشارکت حداکثری ملت وفادار ایران اسلامی شکل بگیرد.
وی همچنین شهادت رئیس جمهور را حادثهای غم بار توصیف کرد و گفت: در این حادثه درسها و عبرتهای فراوانی نهفته میباشد که صاحبان فکر و تامل، لازم است در جهت ارتقای کارآمدی نظاماسلامی و ارتقای هوشیاری امنیتی، درسها و عبرتها را به کار بگیرند.
عضو خبرگان رهبری با بیان این مطلب که این ایام روزهای سختی برای رهبر معظم انقلاب و ملت قدرشناس، با بصیرت و وفادار ایران است گفت: امیدواریم خداوند متعال با لطف کرم خود این ضایعه عظیم را برای همه جبران نماید.
وی در بخش دیگری سخنان با بیان این نکته که آیتالله رئیسی موفق شد تصویر بسیار امید بخشی در مدیریت انقلابی از خود به یادگار بگذارد گفت: آن شهید گرانقدر در عمر کوتاه خدمت در مقام ریاست جمهوری اثبات نمود، بدون اتکا به نسخههای بیگانگان و با تلاش خستگی ناپذیر و تدابیر عملی همچون افزایش مبادلات با کشورهای دوست و همسایه و با اتکا به توان مردم، غلبه بر مشکلات و برداشتن گامهای بزرگ و ماندگار امکانپذیر است.
امام جمعه قم یادآور شد: دولت آیتالله رئیسی با اولویت دادن به اصلاحات بنیادین و اقدام مقطعی و کوتاه مدت مانع از این شد که امروز کشور فدای فردای کشور شود.
وی با تاکید بر اینکه پس از این ضایعه بزرگ باید به نکتههای زیادی توجه کرد گفت: تشییع شهیدان خدمت اظهارنظر قاطع مردم ایران بود که با حضور پرشور و شعورشان نشان دادند، همچنان به نظام و مسئولان خدوم، دلسوز و صادق خود وفادار و قدرشناس هستند.
وی اضافه کرد: این مراسم در جای جای کشور آن قدر باشکوه برگزار شد که داغ جانسوز را به حماسه تبدیل کرد و مردم با حضور و اظهارنظرهای خود ضربه محکمی بر پیکر یاوه گویان و مستکبران و مزدوران داخلی زدند.
سعیدی در ادامه سخنان با بیان این نکته که مردم انتظار دارند خدمات سیدالشهدای مظلوم خدمت به طور واضح و متقن تبیین و رسانهای شود گفت: در این رابطه ناگفتههای فراوانی وجود دارد.
وی تاکید کرد: اجازه ندهیم کسی یا رسانهای مردم را ناامید کند، ما اگر چه در این ضایعه داغداریم اما به آینده پُر از امید هستیم، تاریخ انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون ثابت کرده، با رفتن یک خدمتگزار خللی در اراده پولادین مردم رخ نمیدهد.
خطیب جمعه قم گفت: با خداوند متعال عهد میبندیم که در انتخابات پیشرو کسی را انتخاب کنیم که راه آیتالله رئیسی را همچنان با ایمان و عشق به خدمت و با عنایتهای رهبر معظم انقلاب ادامه دهد.
عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: در ایام وقوع این حادثه بزرگ و غمبار و در ایام دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) برغم تالمهای روحی و عاطفی ملت و برای آنکه خللی در تمشیت امور صورت نگیرد، طبق برنامه از پیش تعیین شده، مراسم افتتاح ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور شخصیتهای کشوری و لشکری و سفیران کشورهای خارجی و عدهای از خانوادههای معزز شهیدان و نمایندگان جبهه مقاومت در موعد مقرر با پیام رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
وی با یادآوری اینکه رهبر انقلاب، مجلس خبرگان را مظهر مردم سالاری اسلامی خواندند گفت: در عین حال که فضای حاکم بر جلسه مجلس خبرگان در اثر فقدان آیتالله رئیسی و آیتالله آل هاشم با غم و اندوه فراوان همراه بود، ولی طبق وظایف قانونی، هیات رئیسه دائم و اعضای انجمنهای مجلس خبرگان و هیات اندیشهورز شکل گرفت و سپس اعضای مجلس خبرگان برای اقامه نماز بر پیکر شهیدان والامقام به امامت رهبر معظم انقلاب به دانشگاه تهران رفتند و پس از اقامه نماز به مجلس خبرگان بازگشتند و به انجام وظایف پرداختند.
امام جمعه قم بیان داشت: آنچه که شایان توجه است این است که مجلس خبرگان برخاسته از رای مردم و برای مردم و در جهت پیشبرد هدفهای کلان انقلاب اسلامی است.
وی همچنین اظهار کرد: مجلس خبرگان در جهت تحقق بخشیدن به خط مشیهای رهبری در عرصه حکمرانی بر پایه شریعت و عقلانیت حرکت میکند.

حسینی مشاور رئیس جمهور:
شهید آیتالله رئیسی در مکتب شهید بهشتی پرورش یافته بود

مشاور فرهنگی اجتماعی رئیس جمهور، شهید آیتالله سید ابراهیم رئیسی را پرورش یافته مکتب شهید بهشتی دانست و گفت: وقتی به شهید بهشتی میگفتند چرا شما پاسخ اتهامهایی که به شما زده میشود را نمیدهید، پاسخ میداد خداوند از افراد با ایمان دفاع میکند.
سید محمد حسینی در سخنرانی پیش از خطبههای نماز جمعه قم با اشاره به مجاهدت و تلاش شهید آیتالله رئیسی اظهار داشت: برغم این همه مجاهدت و تلاش رئیس جمهور، برخی طعنهها، نیشها و استهزا و تمسخرهای خود را کنار نمیگذاشتند.
وی با بیان اینکه رئیس جمهور اهل حلم و بردباری بود بیان کرد: آیتالله رئیسی به اعضای هیات دولت میگفت بر وظیفه اصلی خود متمرکز شوید، و به حاشیهها توجه نکنید.
حسینی افزود: دیدیم که خدا چگونه از این شهید بزرگوار و این سید محرومان و مظلومان دفاع کرد، و مردم ایران نیز در قدرشناسی سنگ تمام گذاشتند.
مشاور رئیس جمهور همچنین محبوبیت بینالمللی شهید آیتالله رئیسی را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: فارغ از مردم ایران، جبهه مقاومت و مردم عراق و سوریه و لبنان و شهرهای کربلا و نجف و کاظمین و سامرا و مکه و مدینه نیز از خبر شهادت آیتالله رئیسی ناراحت شدند.
وی در تبیین علت غم و اندوه فراوان مردم برای شهادت آیتالله رئیسی بیان داشت: رئیسی کسی بود که از جبهه مقاومت و مردم مظلوم غزه حمایت مینمود، در حالی که متاسفانه بسیاری از حاکمان اسلامی کاری نکردند.
مشاور رئیس جمهور با یادآوری این نکته که برخی از سران کشورهای اسلامی همچنان بارژیم صهیونیستی مراوده دارند و به نوعی حمایت میکنند گفت: رئیس جمهور ما با قاطعیت از مردم مظلوم غزه حمایت کرد.
وی همچنین یکی از ویژگیهای آیتالله رئیسی را مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: آن شهید والامقام دنبال عدالت در کشور بود.
وی امیدواری به آینده را نیز از ویژگیهای آیتالله رئیسی ذکر کرد و گفت: رئیسی اهل انصاف بود، و نقدهایی که از او میشد را میپذیرفت.
مشاور رئیس جمهور در بخش دیگری سخنان، خدمات و تلاشهای شهید حسین امیر عبداللهیان را نیز مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: این شخصیت وارسته بر کار خود اشراف و احاطه کامل داشت.
وی با بیان اینکه امیرعبداللهیان نخستین وزیر امور خارجه شهید انقلاب اسلامی است خاطرنشان کرد: آن شهید گرانقدر انسان متین و باوقاری بود و اهل هیاهو و جنجال نبود.
وی یادآور شد: شهید امیر عبداللهیان از زمانی که عملیات طوفانالاقصی انجام شد، آرام و قرار نداشت و مدام در فکر مردم مظلوم غزه بود.
مشاور رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه با شنیدن خبر شهادت رئیس جمهور و همراهان، همه متاثر شدند و بغضها در گلو ماند بیان داشت: تحمل این مصیبت بسیار دشوار است، پیامبر اسلام(ص) سه پسر به نامهای ابراهیم، قاسم و عبدالله داشت، که جان خود را در راه خدا نثار کردند، ما نیز در نزد خداوند میگویم حاج قاسم را دادیم، سید ابراهیم و امیر عبداللهیان را نیز تقدیم کردیم.

آیتالله حسینی خراسانی عضو شورای نگهبان:
مردم در سوگ شهید رئیسی نشان دادند پای ارزشهای انقلاب هستند

عضو فقیهان شورای نگهبان گفت: مردم در چند روز گذشته در سوگ شهادت آیتالله رئیسی ثابت کردند که پای ارزشهای انقلاب هستند.
آیتالله سید احمد حسینی خراسانی در آیین گرامیداشت شهیدان خدمت در حسینیه امام(ره) دفتر رهبر معظم انقلاب در قم اظهار داشت: آیت الله رئیسی رئیس جمهور انقلابی نبود بلکه رئیس جمهور انقلاب بود، شعار انقلابی نمیداد، شعار انقلاب را میداد.
عضو خبرگان رهبری همچنین خاطرنشان کرد: همه کشور که اهل ایمان است و همه دلهای مومنان در داغ رئیسی و یارانش سوخت چراکه او را به عنوان یک چهره خدوم به ملت میشناختند.
این عضو فقیهان شورای نگهبان، رئیس جمهور شهید را شخصیتی مومن، خوشنفس، خوشذات، خدوم، مخلص و مردمی توصیف کرد و یادآور شد: رئیس جمهور شهید و شهیدان همراهش شهید راه خدمت به ملت هستند.
حسینی خراسانی با بیان این نکته که دشمنان در زمان حیات آیتالله رئیسی شیطنتها کردند، تهمتها زدند و دشنامها دادند اظهار کرد: اما مردم میفهمند چه اتفاقی افتاده است.
عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر قرار بود تبلیغات مخرب دشمن موثر واقع شود، برای رئیس جمهور شهید نباید این اجتماع متعدد عظیم در سراسر ایران شکل بگیرد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اجتماعات صورت گرفته در فقدان رئیس جمهوری، معنای بسیاری دارد گفت: وجدان عمومی دچار اشتباه نمیشود، مردم فهمیدند که چه خدمتگزاری را از دست دادند.
حسینی خراسانی بیان کرد: شهید آیتالله رئیسی که ملقب به خادمالرضا(ع) است در حقیقت خادم ملت ایران و همه اُمت اسلام است، به همین علت، مردم برای تشییع پیکر این شهید به میدان آمدند و حماسهای کم نظیر را خلق کردند.
عضو فقیهان شورای نگهبان با اشاره به اینکه در تشییع پیکر شهیدان خدمت اقشار مختلف جامعه حضور پیدا کردند گفت: مردم برای خادمان خود احترام زیادی قائل هستند؛ اگر میخواهیم در جامعه ماندگار باشیم، در دلها جایگاه پیدا کنیم و قلبها را به تسخیر درآوریم، باید افزون بر علم و عمل در خدمت مردم و همراه آنان باشیم.
وی بیان کرد: اگر میتوانیم مانند بزرگانی چون شهیدان رجایی، بهشتی، سردار حاج قاسم سلیمانی و سید ابراهیم رئیسی باشیم ولی در این راه تلاش نکنیم باید در پیشگاه خدا پاسخ دهیم.

کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان:
روابط با کشورهای همسایه در دولت شهید رئیسی توسعه یافت

سفیر ایران در افغانستان با بیان این که در حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم به فرماندهی رئیس جمهور فقید موفق بودهایم گفت: در این دولت روابط با کشورهای همسایه توسعه پیدا کرد و چالشها از بین رفت.
حسن کاظمی قمی در آیین بزرگداشت شهیدان خدمت که از سوی مهاجران افغانستانی مقیم ایران در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم برگزار شد، دستاوردهای رئیس جمهور فقید در عرصه سیاست خارجی را مورد توجه قرار داد و افزود: نخستین اولویت دیپلماسی آیتالله رئیسی توجه به کشورهای همسایه، منطقه و اسلامی بود.
وی دومین اولویت دولت آیتالله رئیسی را ورود اقتصاد مقاومتی به سیاست خارجی کشور دانست و اظهار کرد: جانمایی کردن موضوع هستهای و برجام نیز دیگر اولویت دولت سیزدهم به شمار میآید.
کاظمی قمی حمایت از جبهه مقاومت و محور مقاومت را نیز از دیگر مسائل اولویتدار در سیاست خارجی دولت شهید رئیسی عنوان کرد و افزود: اینکه هم زمان هم با دنیا تعامل میکنیم و هم در چارچوب مکتب عاشورایی از مظلومان حمایت کنیم کار سادهای نیست.
وی تصریح کرد: حمایت از فلسطین به معنای حمایت از عدالت بینالمللی است.
وی همچنین با بیان اینکه در دولت شهید آیتالله رئیسی با شرایط جدیدی در کشور افغانستان مواجه بودیم گفت: در این دولت، جمهوری اسلامی در تداوم حمایت از مردم مظلوم افغانستان باب تعامل را باز کرد.
کاظمی قمی گفت: شرایط امنیتی و اقتصادی و سیاستهای تخریبکننده آمریکا از یک سو و وجود تروریسم و داعش نیز از سوی دیگر افغانستان را با مشکل مواجه کرده است.
وی تاکید کرد: سیاستهای آمریکا در بیثباتسازی و آماده کردن افغانستان برای مزاحمت همسایگان جدی است، ما باید از این مساله مراقبت کنیم.
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان افزود: امروز مهاجران افغانستانی برای سازندگی افغانستان مسئولیت مهمی را برعهده دارند.
وی گفت: هزینه رقابتهای منطقهای از جیب مردم مظلوم افغانستان پرداخت میشود، ما با چنین پدیدهای در افغانستان مواجه شدهایم، ولی مدیریت شد و باید مسیر را ادامه دهیم.
سفیر ایران در افغانستان در ادامه سخنان خود یادآور شد: عملیات وعده صادق صرفا یک رزمایش نظامی در برابر جبهه صهیونیسم نبود، بلکه یک مانور ایمانی بود.
کاظمی قمی با بیان این مطلب که رهبر معظم انقلاب پیش از عملیات وعده صادق از تنبیه صهیونیستها سخن به میان آوردند گفت: آمریکاییها بعد از همه تهدیدهایشان، گفتند به گونهای عمل کنیم که مجبور به واکنشهای جدید نشوند.
وی عملیات وعده صادق را یک حماسه بزرگ توصیف کرد و افزود: قدرت ایمانی بر قدرت مادی برتری دارد.
نماینده رئیس جمهور در امور افغانستان همچنین خاطرنشان کرد: تکریم ایرانیان در دنیا یکی دیگر از اصول سیاستهای خارجی دولت شهید آیتالله رئیسی است.
وی با یادآوری اینکه منطقه غرب آسیا از سال ۲۰۰۱ دچار جنگهای داخلی و شکلگیری گروههای تروریستی شد، کودتاها شکل گرفت و خرابیها و کشتارها به وجود آمد و این اتفاقها محصول چالشهای درون منطقهای نیست گفت: وجود رژیم اِشغالگر قدس از جمله چالشهایی است که تا برطرف نشود، بیثباتی، ناامنی، درگیری، تهدید و ترور نیز ادامه پیدا میکند.
وی تاکید کرد: پشت سر همه جنایتهای منطقه، دست خبیث آمریکا مشاهده میشود.
کاظمی قمی با بیان این مطلب که اکنون شاهد اُفول امپراطوری آمریکا در منطقه هستیم خاطرنشان کرد: آمریکاییها خسارت بزرگی به ما زدند و جنگهایی را تحمیل کردند ولی در تمام طرحهایشان در کشورهای افغانستان و عراق و سوریه و لبنان شکست خوردند.
وی قدرت روزافزون جبهه مقاومت را مورد اشاره قرار داد و گفت: در روزهای اخیر رهبران محور مقاومت در ایران اجتماع کردند، این محور در حال تبدیل شدن به یک قدرت است.
وی اضافه کرد: ایده امام راحل در سیاست خارجی مبنی بر اینکه اُمت اسلام باید به یک قطب قدرت جهانی تبدیل شود، در حال تحقق است.
این دیپلمات وزارت خارجه با بیان اینکه خاورمیانه جدیدی که آمریکا در چارچوب نظم نوین خود، به دنبال شکلگیری آن بود، فروریخت گفت: امروز آنچه مهم است این است که جهان اسلام در قطببندیهای آینده دنیا چه جایگاهی دارد.
کاظمی قمی با ذکر این نکته که شهید سردار سلیمانی در سال ۲۰۱۱ و در دل آتش و خون گروههای مختلف مقاومت را در منطقه شکل داد گفت: این اقدام سرآغاز شکلگیری ارتش جهان اسلام برای اداره اسرائیل است.
وی با بیان اینکه در دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید، محور مقاومت قویتر شد و امپراطوری رژیم صهیونیستی فرو ریخت گفت: تکریم و حمایت محرومان و مستضعفان نیز اوج گرفت.

 

لینک کوتاه : https://servateirani.ir/?p=6599

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.