استانها

مدیرکل تامین اجتماعی قم: استعلام گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران غیرحضوری شد

مدیرکل تامین اجتماعی قم گفت: امکان استعلام غیرحضوری گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌ اجتماعی فراهم شد.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل تامین اجتماعی قم، محمد عاشوری در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام این خبر افزود: مطابق ماده ۵۸ قانون تامین اجتماعی، فرزندان پسر بیمه‌شدگان تا پایان ۱۹ سالگی می‌توانند به تبع بیمه‌شده اصلی از خدمات مقرر در قانون تامین‌اجتماعی استفاده کنند و پس از پایان سن ۱۹ سالگی، ارائه خدمات به آنها در صورت اشتغال به تحصیل در مراکز آموزش عالی میسر است.

وی تصریح کرد که پیش از این، احراز مراتب اشتغال به تحصیل فرزندان پسر بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران از طریق ارائه گواهی اشتغال به تحصیل صادره از سوی مراکز آموزش عالی میسر و این امر مستلزم مراجعه حضوری دانشجو به مرکز آموزشی مربوطه، دریافت گواهی اشتغال به تحصیل و ارائه آن به واحدهای اجرایی سازمان بود که با راه‌اندازی خدمت غیرحضوری استعلام گواهی اشتغال به تحصیل، نیازی به مراجعه حضوری به مراکز آموزش عالی و واحدهای اجرایی برای دریافت و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل نیست و متقاضیان می‌توانند اشتغال به تحصیل را به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی از طریق این خدمت به واحدهای سازمان اعلام کنند.

عاشوری تاکید کرد: این گروه از دانشجویان لازم است به سامانه استعلام مدرک تحصیلی به نشانی اینترنتی estelam.msrt.ir مراجعه و کد رهگیری مربوط به وضعیت تحصیلی را دریافت کنند. کد پیگیری ۱۰ رقمی است و پس از ثبت اطلاعات دانشجو در سامانه یادشده، به شماره همراه دانشجو (که باید به نام وی باشد) ارسال می‌شود. در مرحله بعد، بیمه‌شده اصلی یا دانشجو، باید به درگاه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir با حساب کاربری خود (در صورت نداشتن حساب کاربری، لازم است نسبت به ایجاد آن اقدام شود) مراجعه کند و کدرهگیری دریافت شده از سامانه استعلام مدرک تحصیلی را در درگاه مزبور (در مسیر بیمه‌شدگان/ خدمات نامنویسی/ اعلام کد مجوز استعلام اشتغال به تحصیل) ثبت کند.

مدیرکل تامین اجتماعی قم خاطرنشان کرد: پس از انجام این مراحل و در صورت تائید اشتغال به تحصیل، اطلاعات در پایگاه سازمان ثبت و امکان ارائه خدمات به فرد مورد نظر فراهم خواهد شد. علاوه بر بیمه‌شدگان اصلی، خود دانشجو نیز می‌تواند رأساً و در صورت ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در درگاه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی از طریق خدمت نام برده نسبت به اعلام الکترونیکی مراتب اشتغال به تحصیل خود اقدام کند.

وی این را هم گفت که با توجه به برخی نقایص اطلاعات دریافتی از پایگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امکان بهره‌برداری از این خدمت به طور موقت برای دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میسر نیست و این قبیل افراد باید طبق روال سابق، ضمن مراجعه حضوری به واحدهای اجرایی سازمان تأمین‌اجتماعی، گواهی و مستندات مربوط به اشتغال به تحصیل خود را به صورت حضوری ارائه کنند.

عاشوری اظهار کرد: استعلام گواهی اشتغال به تحصیل در هر نیمسال تحصیلی مجددا انجام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا