اقتصاد

صفر تا صد بیمه زنان خانه دار و دختران در گفتگو با مدیرکل تامین اجتماعی قم

براساس آخرین اعلام سازمان تامین اجتماعی، همه زنان ۱۸ تا ۵۰ ساله سراسر کشور می‌توانند از حمایت‌های قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره‌مند شوند، اما چگونه؟مدیرکل تامین اجتماعی استان قم شخصا پاسخ میدهد

سازمان تامین اجتماعی در قم بزرگترین صندوق بازنشستگی استان است که بیش از ۸۱۳ هزار نفر یعنی نزدیک به ۶۲ درصد از جمعیت قم را تحت پوشش مقررات حمایتی قرار داده است.
به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل تامین اجتماعی قم، بر اساس آخرین آمارها، بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر از جمعیت کل استان قم به عنوان بیمه‌شده اصلی و بیش از ۵۹ هزار نفر نیز به عنوان مستمری‌بگیر بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از تعهدات بلندمدت وکوتاه‌مدت بیمه‌ای و درمان بهره‌مند می‌شوند.
با احتساب اشخاص تبعی تحت تکفل این گروه‌ها، در مجموع بیش از ۸۱۳ هزار نفر از جمعیت استان قم عضو خانواده تامین اجتماعی به شمار می‌روند. اما اکنون بنا بر آخرین اعلام سازمان تامین اجتماعی، زنان خانه‌دار نیز می‌توانند با شرکت در طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد از مقررات حمایتی در قالب خانواده تامین اجتماعی بهره‌مند شوند. اما بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد چگونه است؟
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم در این رابطه به خبرنگار ما گفت: برخی هم استانی ها که مشمول نظام‌های حمایتی نباشند، به طرق مختلف (حسب مورد) پس از پرداخت حق بیمه مربوطه، می‌توانند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرند.
محمد عاشوری توضیح داد: براساس ماده ۱ آئین‌نامه اجرایی قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد مصوب ۲۹‏‏‏‏/۰۷‏‏‏‏/۶۶ و ۱۳هیأت وزیران، صاحبان حرف و مشاغل آزاد به اشخاصی گفته می‌شود که برای انجام حرفه و شغل مورد نظر با داشتن کارگر (کارفرما) یا خود به تنهایی (خویش فرما) به استناد مجوز اشتغال صادره از سوی مراجع ذیصلاح یا تشخیص هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی به کار اشتغال داشته باشند.
وی ادامه داد: اشخاصی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می‌کنند و به صورت اجباری مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی قرار دارند (مشمولین بند الف ماده ۴ قانون تامین اجتماعی). نرخ حق بیمه این افراد مطابق تبصره ۱ ماده ۲۸ قانون تأمین اجتماعی با احتساب سهم کارفرما، بیمه‌شده و دولت معادل ۳۰ درصد مزد یا حقوق است.
عاشوری افزود: این اشخاص باید مشمول مقررات حمایتی خاص نبوده و با توجه به مفاد ماده ۶ آئین نامه اجرایی یاد شده، بیمه مشمولین واجد شرایط از تاریخ ثبت تقاضا در هریک از شعب سازمان تامین اجتماعی شروع می ‏شود.
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم درخصوص نرخ پرداخت حق بیمه این گروه از بیمه‌شدگان و تعهدات بلندمدت موضوع قانون تامین اجتماعی گفت: بیمه بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی با نرخ ۱۴ درصد (۱۲ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد سهم دولت) محاسبه می‌شود. بیمه بازنشستگی و فوت نیز با نرخ ۱۶ درصد(۱۴ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد سهم دولت) و بیمه بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت با نرخ ۲۰ درصد (۱۸ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد سهم دولت) پرداخت خواهد شد.
عاشوری اضافه کرد: همچنین اشخاصی که سابقه پرداخت حق بیمه قبلی نزد سازمان داشته و بنا به دلایلی بیمه‌پرداز نیستند، می‌توانند براساس مفاد ماده ۲ آئین‌نامه ادامه بیمه به طور اختیاری مصوب ۲۶‏‏/۰۶‏‏/۱۳۸۵ و اصلاحیه ‏های مورخ ۲۰‏‏/۱۱‏‏/۱۳۸۶ شورای عالی تأمین اجتماعی و ۱۱‏‏/۱۱‏‏/۱۳۸۹  و ۰۹‏‏/۱۰‏‏/۱۳۹۶ هیأت امناء سازمان تأمین اجتماعی و صندوق ‏های تابعه (موضوع تبصره ماده ۸ قانون تأمین اجتماعی) اقدام کنند.
به گفته وی، حق بیمه متقاضیان برای استفاده از تعهدات موضوع قانون تأمین اجتماعی بابت بیمه بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و خدمات درمانی، مجموعاً ۲۷ درصد دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است.
وی تاکید کرد: در راستای اجرای ماده “۷” قانون تأمین اجتماعی و به منظور تعمیم و گسترش چتر حمایتی بیمه به آحاد جامعه فاقد پوشش بیمه‌ای و استقرار نظام هماهنگ و متناسب با برنامه‌های تامین اجتماعی، سازمان از سال ۱۳۸۳ اقدام به ایجاد شرایط بیمه برای گروه‌های اجتماعی غیرمشمول نظام حمایتی خاص کرد و تاکنون نیز ۲۵ گروه با انعقاد قرارداد با کارفرمایان مجازی (انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و…)، تحت پوشش قرار گرفته است.
زنان خانه‌دار ۱۸ تا ۵۰ ساله نیز همانند این جمعیت می‌توانند خود را بیمه کنند. مطابق با منابع رسمی، بیمه زنان خانه‌دار از آذر سال ۱۳۸۷ آغاز شد. در این تاریخ هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی این بیمه را ذیل بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تصویب کرد و مصوبه مربوطه به تمامی واحدهای اجرایی این سازمان ابلاغ شد.
این نوع بیمه بر اساس خوداظهاری انجام شده و متقاضی می تواند راساً درخواست انعقاد قرارداد داده و با پرداخت حق بیمه مقرر از خدمات تامین اجتماعی برخوردار شود.
براساس اصل ۲۹ قانون اساسی کشور نیز بهره‌مندی از مقررات حمایتی تامین اجتماعی یک حق همگانی بوده و استفاده از امکانات بهداشتی، درمانی، مراقبت‌های پزشکی، بیمه بیکاری، بازنشستگی و از کارافتادگی باید برای تمامی شهروندان قابل دریافت باشد.
ماده یک قانون تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۵۴ هم اجرا، تعمیم و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی را برای همه اقشار جامعه یک تکلیف قانونی عنوان کرده است. در راستای تحقق این موضوع بیمه گروه‌های مختلف از جمله زنان خانه‌دار نیز در دستور کار قرار گرفته است.
این جمعیت از زنان در کارگاه‌های مشمول سازمان تامین اجتماعی فعال نبوده و در حقیقت غیرشاغل محسوب می‌شود، اما متقاضی بیمه است.
زنان خانه‌دار چگونه بیمه می‌شوند؟
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم در این خصوص گفت: در تعاریف رسمی نیز زنان خانه‌دار وظیفه نگهداری از خانه و خانواده و تربیت فرزند را به عهده داشته و بی‌شک به دلیل پرورش نسل‌های آتی نقشی اساسی در توسعه و پیشرفت هر کشور ایفا کرده و شایسته برخورداری از مقررات حمایتی در قالب بیمه‌های سازمانی خواهد بود.
رشد بیمه زنان خانه‌دار
عاشوری با اشاره به طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی خاطرنشان کرد: برخورداری زنان خانه‌دار از قوانین حمایتی تامین اجتماعی در قالب بیمه از سال‌ها پیش همواره در دستور کار این سازمان قرار داشته و با افزایش آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی‌ها و همچنین توسعه آی تی در ماه‌های اخیر سبب رشد بیمه زنان خانه‌دار شده است.
آیا دختران مجرد مشمول بیمه زنان خانه‌دار می‌شوند؟
به گفته مدیرکل تامین اجتماعی استان قم ، برخورداری از این بیمه مستلزم تاهل هم نیست و زنان مجرد ۱۸ تا ۵۰ ساله نیز می‌توانند از این مزایا استفاده کنند. مطابق با صحبت های وی بهره‌مندی از این قانون، مستلزم سابقه‌بیمه‌پردازی نبوده و زنان این بازه سنی می‌توانند بدون سابقه پرداخت بیمه خود را بیمه کنند.
وی ادامه داد: در خصوص افراد بالای ۵۰ سال نیز میزان سابقه بیمه‌پردازی قبلی به حداکثر سن مورد نظر اضافه می‌شود و افرادی که حداقل دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشند از اعمال سقف سنی مقرر معاف خواهند بود.
عاشوری تصریح کرد: از دیگر ویژگی‌های خاص بیمه زنان خانه‌دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق‌بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق‌بیمه است.
وی افزود: نرخ پرداخت حق‌بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی ۱۲ درصد؛ بازنشستگی و فوت(پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۴ درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی ۱۸ درصد است.
همچنین عاشوری گفت که در مواردی که دستمزد انتخابی متقاضی بالاتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار باشد، ضریب دستمزد انتخابی نسبت به حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار همواره در سنوات آتی، رعایت می‌شود.

به گفته عاشوری، انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار است. در صورتی که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت حق سرانه درمان نیست و در غیر این صورت می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی مراکز ملکی و همچنین طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند.
زنان خانه‌دار چگونه بیمه می‌شوند؟
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم این را هم گفت که متقاضیان بیمه زنان خانه دار به صورت غیرحضوری، بدون مراجعه به شعب تامین اجتماعی و با ورود به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به آدرس اینترنتی www.es.tamin.ir می‌توانند نسبت به انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.
عاشوری افزود: بی‌شک حمایت از جمعیت زنان به عنوان یک عنصر حیاتی در ساختار اجتماعی خانواده در قالب قوانین حمایتی، می‌تواند موجب تقویت انجام وظایف نقش، به ویژه تربیت و پرورش فرزندان به عنوان آینده‌سازان کشور باشد و در نهایت توسعه و پیشرفت سرزمین را به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا