فرهنگ / هنر

آیت الله سعیدی: دانش عمومی استهلال به مردم آموزش داده شود

تولیت آستان مقدس بانوی کرامت با بیان اینکه برخی افراد بر اثر تفاوت در رؤیت هلال در ذهنشان شبهه و سؤال ایجاد می شود، گفت: آموزش عمومی در زمینه استهلال باید برای عموم مردم انجام شود و یکی از راه های آن آموزش فراگیر از طریق صدا و سیما است.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، آیت الله سیدمحمد سعیدی در دیدار سرگروه‌های ستادهای استهلال دفتر مقام معظم رهبری در استان قم که پیش از ظهر امروز در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، اظهار کرد: آموزش در زمینه استهلال باید برای عموم مردم انجام شود و یکی از راه های آن آموزش فراگیر از طریق صدا و سیما است.

وی با بیان اینکه برخی افراد بر اثر تفاوت در رؤیت هلال در ذهنشان شبهه و سؤال ایجاد می شود، گفت: بحث رؤیت هلال در اعمال حج مانند وقوف در عرفه و مشعرالحرام از ارکان مهم است و نیاز به آموزش دارد تا مردم دلیل تفاوت‌ها را بدانند.

تولیت آستان مقدس بانوی کرامت گفت: تعلیم مباحث نجومی ممکن است برای عموم مردم جذابیتی نداشته باشد ولی باید با استفاده از اساتید خوش ذوق این آموزش عمومی انجام شود تا بسیاری از شبهات در ذهن مردم پاسخ داده شود.

وی همچنین تأکید کرد که باید از ظرفیت دفتر مقام معظم رهبری در استان قم که نماینده ویژه رهبر در این دفتر است استفاده شود و تمام ارگان هایی که می توانند به نحوی به ستاد استهلال کمک کنند بسیج شوند تا این امر به درستی و با دقت کافی انجام شود.

در ابتدای این دیدار نیز حجت الاسلام سهرابی مسئول ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در استان قم اظهار کرد: این ستاد در حدود ۲۰ سال پیش تشکیل شده است و ۱۲۰ گروه در کل کشور و سه گروه از آن‌ها در قم مستقر هستند.

وی با بیان اینکه گروه های استهلال قم در پارک علم و فناوری پردیسان، جنب مصلای قدس و رصدخانه امام علی علیه السلام مستقر هستند، گفت: بهترین مکان برای رصد ماه ارتفاعات جنوب استان قم در ۳۰ کیلومتری بعد از وسف است.

مسئول ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در استان قم ادامه داد: ستادهای استهلال هر ماه مختصات جغرافیایی ماه را به دست می آورند و با توجه به وضعیت هوا در بهترین موقعیت ماه را استهلال ونتیجه را به دفتر مقام معظم رهبری اعلام می کنند.

وی افزود: از جمله کارهای ستاد استهلال آموزش طلاب و دانش آموزان به منظور استهلال ماه و آمادگی برای پاسخ به سؤالات عموم مردم برای استهلال ماه است که برای گروه های مختلف در طول سال انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا