استانها

محسنی اژه‌ای در دیدار با قضات و کارکنان قضایی استان قم: امید مردم به قوه قضاییه نسبت به گذشته بیشتر شده است

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با قضات و کارکنان قضایی استان قم 'گفت:به نظر می‌رسد امید مردم به قوه قضاییه نسبت به گذشته بیشتر شده است و از این جهت باید از زحمات و خدمات همکاران قضایی تقدیر کنم.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی به نقل از فردو نیوز؛حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نخستین برنامه از سفر به استان قم در دیدار با قضات و کارکنان قضایی این استان با اشاره به توفیقات دستگاه قضایی در رسیدگی و رفع مشکلات مردم با اشاره به افکارسنجی ها از مردم طی ماههای اخیر اظهار کرد: به نظر می‌رسد امید مردم به قوه قضاییه نسبت به گذشته بیشتر شده است و از این جهت باید از زحمات و خدمات شما همکاران قضایی تقدیر کنم؛ شما کارکنان و مسئولان قضایی علی‌رغم مشکلات و کمبودهای موجود و حجم کار سنگینی که دارید الحمدلله در خدمت رسانی به مردم توفیق داشته اید.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به کمبودها و کاستی‌هایی که در بخش‌های مختلف اعم از نیروی انسانی، محیط فیزیکی و بودجه گریبانگیر دستگاه قضایی است اظهار کرد: قطعا شرایط فعلی ناظر بر حجم بالای پرونده‌ها و توقعات موجود که نامنطبق با امکانات دستگاه قضایی است، قابل دوام نمی‌باشد؛ لذا ما باید برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی تدابیر لازم را اتخاذ کنیم معاونت اول قوه قضاییه در همین راستا طی ماههای اخیر ماموریت های مهمی را دنبال میکند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: یکی از وجوه تدابیر اتخاذی برای کاهش ورودی پرونده‌ها، اصلاح قانون می‌باشد و ما در این رابطه دستورات لازم را برای کاستن از عناوین مجرمانه به معاونت حقوقی قوه قضاییه صادر کرده‌ایم؛ از سویی دیگر باید در راستای کاستن از فرآیندهای موجود در دستگاه قضایی نیز اقدامات مقتضی را انجام دهیم؛ بعضی کارها را می‌توان آسان‌تر انجام داد؛ لذا باید پیچ‌های اداری دست و پا گیر را برای تسریع و تسهیل در امور حذف کرد.
رئیس عدلیه با اشاره به برنامه های قوه قضاییه با همکاری حوزه های علمیه و دانشگاه ها برای شتاب و تسریع در نحوه جذب و گزینش نخبگان مستعد در دستگاه قضایی بیان داشت: با تدابیر اتخاذ شده، نحوه جذب، گزینش و بکارگیری نیرو در دستگاه قضایی مقداری متفاوت از قبل شده و قوه قضاییه در راستای افزایش کارایی و بهره‌وری نیروها در فرآیند گزینش نیرو، ترتیبات خاصی را اتخاذ کرده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در همین رابطه گفت: ظرف ۶ ماه گذشته ۲۵۰ طلبه مستعد و فاضل، نشان و مشخص شده‌اند و تعداد قابل توجهی از میان آنها دعوت به کار شده و مراحل گزینش‌شان انجام گرفته است؛ تدابیری اتخاذ شده که برخی از آنها با آموزش های فشرده ای که دریافت می کنند، به فوریت ابلاغ های قضایی را دریافت کنند.
رئیس عدلیه با اشاره به تلاش هایی که در راستای رفع مشکلات اداری و معیشتی کارکنان دستگاه قضایی صورت گرفته است گفت: تلاش های منسجمی در جهات مختلف در راستای رفع مشکلات معیشتی کارکنان دستگاه قضایی انجام گرفته و جلسات متعددی نیز در سطوح گوناگون با نمایندگان دولت و مجلس در همین راستا برگزار شده است و این تلاش ها همچنان ادامه دارد؛ البته باید محدودیت ها و محذوریت های موجود را نیز در نظر بگیریم.
قاضی القضات در عین حال این مهم را نیز یادآور شد که کمک و تجهیز مالی و امکاناتی قوه قضاییه سبب تقویت منابع درآمدی دولت می شود؛ رئیس عدلیه مشخصا در همین زمینه به اقدامات دستگاه قضایی طی سالهای اخیر در راستای افزایش درآمدهای مالیاتی دولت  و رفع تصرف از اراضی ملی و منابع طبیعی اشاره کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به توطئه‌های دشمنان و اعمال تحریم های ظالمانه علیه مردم ما بیان داشت: دشمنان با اعمال تحریم های ظالمانه در صدد زمینگیر کردن کشور و مردم ما بودند اما ایران اسلامی علی رغم همه این توطئه‌ها و ظلم‌ها در بسیاری از عرصه‌ها از جمله غلبه بر بیماری کرونا توفیقاتی پیدا کرد به گونه‌ای که از بسیاری از کشورهای پیشرفته و مدعی در این عرصه ها پیشتازتر است.
رئیس قوه قضاییه در ادامه بر ضرورت بکارگیری ابتکار و خلاقیت در راستای پیشبرد امور قضایی و پیشگیری از تخلفات و جرایم تاکید کرد و مشخصا در این زمینه به سیر نزولی پرونده های ناظر بر جرایم مرتبط با مواد مخدر در استان قم اشاره داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین با اشاره به ویژگی های منحصر بفرد و ممتاز استان قم گفت: برخی ناهنجاری های اجتماعی زیبنده استان قم نیست و باید در راستای رفع این ناهنجاری ها اقدامات لازم از سوی دستگاه های مختلف از جمله دستگاه قضایی انجام گیرد.
رئیس عدلیه بیان داشت: دستگاه قضایی بر حل و رفع مسائل حقوقی موجود متمرکز است و تاکید ما این است که تا حل و فصل این مسائل باید مجدانه و پیگیرانه کار را ادامه داد.
رئیس دستگاه قضا در ادامه بر اهمیت مقوله صیانت از مجموعه و کارکنان دستگاه قضایی اشاره کرد و خطاب به مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی استان قم گفت: نظارت بر زیرمجموعه خود را منوط به بخش های حفاظتی و نظارتی نکنید و هر کجا هر نوع کجی و کجروی را مشاهده کردید برای جلوگیری از گسترش آسیب و انحراف سریعا ورود کنید و بدانید.
رئیس قوه قضاییه در پایان بر اهمیت تکریم ارباب رجوع و مراجعان توسط مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی تاکید کرد و بیان داشت: باید با همه مراجعان به دستگاه قضایی حتی آنهایی که احیانا برخوردهای غیرمتعارف و غیرانتظار دارند، برخورد محترمانه و کریمانه صورت گیرد؛ علاوه بر این باید در روند رسیدگی به پرونده‌ها نهایت تدبیر و هوشیاری اتخاذ شود تا از تحمیل هرگونه مسئله که برای مردم و مراجعان سختی و گرفتاری پدید می‌آورد جلوگیری شود.

پیش از سخنان رئیس عدلیه، حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری رئیس کل دادگستری استان قم طی سخنانی ضمن اشاره به ضرورت تحکیم ارتباط دو سویه میان حوزه‌های علمیه و قوه قضاییه به ارائه گزارشی از وضعیت نیروی انسانی شاغل در مراکز مختلف قضایی استان قم پرداخت و گفت: قضات شاغل در دستگاه قضایی استان قم به عنوان شاگردان مکتب امام صادق(ع) قاطعانه به دنبال اجرایی کردن احکام اسلامی هستند.
رئیس کل دادگستری استان قم در ادامه به ارائه آماری از عملکرد دستگاه قضایی این استان پرداخت و بیان داشت: موجودی پرونده‌ها در مراجع قضایی استان قم از ۶۱ هزار پرونده به میزان ۳۴ هزار پرونده تقلیل یافته و این امر به معنای عملکرد مثبت ۶۰ درصدی دستگاه قضایی استان است.
وی ادامه داد: از سال ۹۸ تاکنون در محاکم تجدیدنظر استان قم، موجودی پرونده‌ها از ۲ هزار فقره به ۳۰۰ فقره کاهش یافته است و به تبع آن در کاهش زمان دادرسی نیز توفیقات زیادی کسب کرده‌ایم.
حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری با بیان اینکه دادگستری استان قم در ۵ نوبت متوالی از فروردین ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۱ به لحاظ ارزیابی عملکرد در سطح کشوری حائز رتبه اول شده است، گفت: اجرای به موقع احکام کیفری به صورت ویژه مورد توجه قضات مراجع قضایی استان قم قرار دارد.
همچنین در این دیدار، نمایندگان قضات، کارکنان اداری، کارکنان سازمان‌های تابعه قضایی و شوراهای حل اختلاف به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا