استانها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم خبرداد؛ افتتاح ۳۵ طرح کشاورزی و آغاز اجرای طرح نظارت بر کالا‌های اساسی در قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از افتتاح ۳۵ طرح کشاورزی و آغاز اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار کالا‌های اساسی با همکاری نیرو‌های مردمی و بسیج ادارات از امروز در استان قم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی ، محمد رضا حاجی رضا در نشست خبری از به کارگیری ظرفیت نیرو‌های مردمی و بسیج ادارات برای کنترل بیشتربر بازار خبر داده و گفت: از امروز همزمان با آغاز هفته جهاد کشاورزی مانور سراسری بازرسی و نظارت بر بازار با عنوان بسیج امنیت غذایی و اقتدار ملی در قم آغاز می‌شود.

حاجی رضا با تشریح وضعیت بازار کالا‌های اساسی در استان قم گفت: از امروز شنبه ۲۱ خردادماه تعداد ۱۰ تیم نظارتی با محوریت بسیج جهاد کشاورزی استان قم ساماندهی شده اند تا در سطح شهر قم حضور پررنگی داشته باشند.

وی ادامه داد: این تیم‌ها در صورت مشاهده هر گونه تخلف برخوردهای لازم را با متخلفین انجام خواهند داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم خاطرنشان کرد: تلفن ۱۲۴ و ۱۳۵ آماده دریافت گزارش‌های تخلفات از سوی شهروندان قمی است که پس از دریافت این گزارش‌ها بازرسان ما جهت بررسی در اسرع وقت اقدام خواهند کرد.

افتتاح ۳۵ طرح کشاورزی در استان قم به مناسبت فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی

ییس سازمان جهاد کشاورزی قم همچنین گفت:‌ به مناسبت فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی در هفته جاری ۳۵ طرح در این بخش با اعتبار یک هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۳۲ نفر به بهره‌برداری خواهد رسید.

محمد رضا حاجی رضا بیان داشت: طرح‌های یاد شده در بخش‌های متنوع حوزه کشاورزی استان همچون آب‌وخاک، تولیدات دامی،‌ شیلات و امور آبزیان، صنایع تبدیلی و غذایی و تولیدات گیاهی است.

تخصیص ۳۹۵ میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی استان  در سفر آیت الله رییسی، ریس جمهور به قم

وی تاکید کرد: در سفر آیت الله رییسی، ریس جمهور به قم ۳۹۵ میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی استان تخصیص یافت که تاکنون ۵۴ میلیارد تومان آن جذب و در اجرای طرح‌های مختلف به‌خصوص در حوزه آب‌وخاک مورد استفاده قرار گرفته‌است که در هفته جاری شاهد بهره‌برداری از آن‌ها هستیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: امروز مسئول تامین امنیت غذایی مردم به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های قدرت برعهده سازمان جهاد کشاورزی است، در همین رابطه باید تاکید کرد بیش از ۸۵ درصد پروتئین مورد نیاز مردم توسط بهره‌برداران بخش‌کشاورزی در داخل تامین می‌شود.

حاجی رضا بیان داشت: در همین ارتباط نیازمند استفاده هرچه‌ بیشتر از ظرفیت‌ مراکز دانشگاهی استان و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید، انتقال و کاربردی کردن دانش در بخش کشاورزی استان برای حل مشکل‌ها هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: این ظرفیت بزرگی است که می‌توان از آن استفاده کرد تا سازمان جهاد کشاورزی قم در اجرای برنامه های خود جامع تر عمل کند.

وی تاکید کرد: ظرفیت‌های کشاورزی ما در سطح کشور و در راستای آن در محدوده استان قم به حدی هست که بتوانیم به خوبی نیازهای غذایی مردم را تامین کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به این که ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان موجود است، گفت: در این میان ۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع و باغ هاست که ۴۲ هزار هکتار آن زراعی و ۲۲ هزار هکتار آن باغی است.

ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تُن مصول در حوزه‌های مختلف گیاهی، دامی،‌ شیلات و گلخانه‌ای در قم

وی افزود: بخش کشاورزی استان قم ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تُن مصول در حوزه‌های مختلف گیاهی، دامی،‌ شیلات و گلخانه‌ای را دارد.

وی ادامه داد: مهمترین ظرفیت بخش کشاورزی استان قم در حوزه دام و طیور است، چراکه قم از جمله مهمترین باراندازهای دام کشور به‌شمار می‌آید و وجود مجتمع‌های بزرگ دامپروری به آن ظرفیت ویژه‌ای در این بخش بخشیده‌است،‌ به نحوی که ۲ درصد پروتئین مورد نیاز کشور در قم تولید می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: بر اساس برنامه آمایش سرزمین استان به دنبال حفظ سطح سبز قم هستیم به نحوی که جامعه ۱۴ هزار نفری بهره‌برداران بخش کشاورزی استان بتوانند از فعالیت خود بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اجرای راهبرد تغییر الگوی کشت در استان قم اشاره کرد و بیان داشت:‌بحث الگوی کشت را به عنوان یک دغدغه مهم دنبال می‌کنیم، در طول سه‌سال گذشته اقدام‌های خوبی در این رابطه انجام شده‌است تا علاوه بر حفاظت از آب و خاک، میزان تولید محصولات در بخش کشاورزی قم گسترش یابد.

گسترش کشت گلخانه‌ای وگیاهان دارویی در استان قم

وی افزود: گسترش کشت گلخانه‌ای از جمله مهمترین برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی قم است و در این ارتباط هر سال ۵۰ هکتار به سطح زیر کشت گلخانه‌های استان افزوده خواهد شد.

حاجی رضا گفت: در همین راستا توسعه کشت گیاهان دارویی نیز با توجه به شرایط خاصی که برخی از مناطق استان دارند،‌ به جد در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قم قرار گرفته‌است.

وی تاکید کرد: در حوزه انجام کارهای زیربنایی نیز برای توسعه فعالیت‌های بخش کشاورزی استان به خصوص در بخش آب و خاک همه ظرفیت‌های خود را به کار گرفتیم.

کشت وتوسعه گیاهان سازگار با آب‌وهوای قم

وی در ادامه با اشاره به کشت گیاهان سازگار با آب‌وهوای قم بیان داشت: به دنبال استفاده از گیاهانی همچون سورگوم، تریتیکاله و چغندر علوفه‌ای هستیم که در برابر تنش‌های محیطی در قم مقاوم است.

حاجی رضا گفت: سند دار کردن اراضی کشاورزی استان نیز از برنامه‌های ویژه ما است که موجب تقویت هرچه بیشتر هویت فعالیت کشاورزی در استان و تسهیل حمایت‌های لازم از بهره برداران این بخش می‌شود.

وی بیان داشت: موضوع تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و آسیب‌های ناشی از آن از جمله مسائلی است که به صورت ویژه بر آن تمرکز کردیم، چراکه یک متر مربع زمین کشاورزی غذای ۲۰ نفر را تامین می‌کند و این که به راحتی آن را تغییر کاربری دهیم خسارت‌های بزرگی است.

وی افزود: آب و خاک ثروت‌های ملی هستند و نیازمند این هستیم که قوانین حفظ کشاورزی در استان به صورت کامل اجرا شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به این که وظیفه ما حفاظت از منابع آب و خاک است، تاکید کرد: کار رسانه‌ای و تبلیغاتی در این رابطه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا