دین / اندیشه

بعضی از نهی از منکرهای ما خود مصداق منکر است

پایگاه خبری ثروت ایرانی – همایش قوام الشریعه و اختتامیه دوره‌های آموزشی مؤسسه پیشگامان و وارثان مهدوی در حسینیه امام خامنه‌ای صحن صاحب‌الزمان حرم مطهر برگزار گردید.
سیدمحمدتقی حسینی معاون علمی و مهندسی فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم در افتتاحیه این همایش گفتند: این جلسه از هر نظر مهم و والاست.
وی گفت: این جلسه از حیث مکان در بهترین مکان یعنی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها که دارای شأن و مقام بالایی است تشکیل شده است چرا که در زیارتنامه آن حضرت که از ناحیه حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام آمده است: «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه فان لک عندالله شأنا من الشأن».
وی افزود: از حیث شرکت‌کنندگان در همایش دارای عظمت می‌باشد چرا که خداوند متعال آمران به معروف و ناهیان از منکر را جز بهترین انسان‌ها بر شمرده است: «کنتم خیر امة».
حسینی خاطر نشان کرد: این جلسه از جهت محتوا نیز جز بهترین جلسات است چرا که در آیات و روایات و مبانی دینی ما امر به معروف و نهی از منکر جز اشرف و اعظم امور است و بقیه واجبات به سبب آن اقامه می‌شود. «بها تقام الفرائض».
معاون علمی ستاد در ادامه به مسأله مهم آموزش اشاره کرده و گفت: در روایتی از امیر مؤمنان علی علیه‌السلام خطاب به کمیل آمده است که تمام امور و حرکات انسان نیاز به معرفت و شناخت دارد و این شناخت جز با آموزش ایجاد نمی‌شود. فلذا امر به معروف و نهی از منکر نیز نیاز به شناخت داشته که ما ناچاریم برای رسیدن به این شناخت از آموزش بهره ببریم.
حسینی در ادامه بیان کرد: در تمام مراحل امر به معروف و نهی از منکر از جمله شناخت معروف و منکر، چیستی و چرایی امر به معروف و نهی از منکر، احکام فریضتین و از همه مهم‌تر چگونگی و بکارگیری روش‌های صحیح امر به معروف و نهی از منکر نیاز مبرم به آموزش داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا