استانها

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان قم: حجم آب سدهای ۱۵ خرداد و کوچری قم کاهش یافت

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان عنوان کرد: طبق آخرین پایش های انجام گرفته حجم مخزن سد ۱۵خرداد ۸۲.۶۹۵ میلیون متر مکعب می باشد در حالی که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۱۰۱.۶۶۴ میلیون متر مکعب بوده است.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی ،علی اصغری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان قم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: طبق آخرین پایش های انجام گرفته حجم مخزن سد ۱۵خرداد ۸۲.۶۹۵ میلیون متر مکعب می باشد در حالی که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۱۰۱.۶۶۴ میلیون متر مکعب بوده است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه سد کوچری و سد ۱۵خرداد از مهم ترین منابع تأمین کننده آب مورد نیاز استان به شمار می روند، اضافه کرد: همچنین بر اساس آخرین پایش ها حجم مخزن کوچری ۹۹.۷۷۹ میلیون متر مکعب است در حالی که حجم مخزن این سد در مدت مشابه سال قبل ۱۴۷.۵۶۳ میلیون متر مکعب بوده است.

اصغری در ادامه اظهار کرد: روند کاهشی حجم مخزن این سدها بار دیگر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب را به خوبی نمایان می‌ سازد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به این که بیش‌از ۹۰ درصد آب مورد نیاز مردم قم از طریق سد های کوچری و ۱۵ خرداد که در خارج از استان قرار دارد تامین می ‌شود، اضافه کرد: هر زمان مصرف آب در استان از میزان مورد نظر فراتر رود و آب تامین شده از طریق‌ سد ها جوابگوی این حد از مصرف نباشد، ‌ از آب چاه ‌های موجود در قم برای جبران این کمبود استفاده می ‌شود که این مساله کاهش کیفیت آب را درپی دارد.

وی بیان کرد: آب مورد نیاز استان قم به سختی و با صرف هزینه ‌های زیاد تأمین می ‌شود، به همین دلیل نیاز است تا مصرف آن دربخش ‌های مختلف با رعایت الگوی مصرف و سرانه ‌های تعیین شده باشد تا مشکلی در فرآیند تأمین آب قم به وجود نیاید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد:‌ پایش ‌های صورت گرفته نشان می‌ دهد بارش برف و باران طی سال آبی جاری در مناطق سد های یاد شده نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته کاهش داشته است.

اصغری ادامه داد: نزولات جوی در مناطق سدهای ۱۵خرداد و کوچری نسبت به متوسط آماری ۱۶.۷ درصد کاهش داشته‌ و این موضوع نیز نشان دهنده اهمیت لزوم کاهش مصرف آب در استان قم است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان ابراز کرد: با افزایش مصرف آب در قم، لزوم استفاده از آب چاه‌ های داخل استان برای تأمین آب مورد نیاز مردم بیشتر می ‌شود و همین مساله کاهش احتمالی کیفیت آب را درپی خواهد داشت به همین دلیل از مردم می ‌خواهیم برای حفظ کیفیت بالای آب قم در مصرف آن صرفه جویی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا