استانها

استاندار قم: خشکسالی و کمبود آب، ملی است ؛ مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند

استاندار قم با اشاره به محدوديت منابع آبی استان و هزينه ي بالاي تامين آب شرب، ‌بر ضرورت استفاده از پساب در واحدهاي صنعتي و آبياري فضاي سبز تاكيد كرد و گفت: تحقق اين مهم با جديت از سوي استانداري پيگيري مي شود.

به گزارش ثروت ایرانی ،سید محمدتقی شاهچراغی روز پنجشنبه در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در تالار کرامت استانداری گفت: موضوع استفاده نکردن از آب شُرب شهری برای مصارف مربوط به فضای سبز و همچنین واحدهای صنعتی، یک ضرورت اساسی و به شدت مورد تاکید وزارت نیرو می‌باشد.
وی با اشاره به برنامه هوشمندسازی چاه ها توسط وزارت نیرو افزود: این وزارتخانه در این خصوص دلایلی دارد که منطقی است.
وی ادامه داد: وقتی آب شرُب نداریم و با مشکل اُفت سفره‌های زیرزمینی و نشست زمین مواجه هستیم، باید از زیاده‌روی در مصرف جلوگیری کنیم.
شاهچراغی با اشاره به مشکل فرونشست زمین در مناطق دچار کمبود آب کشور گفت: قم نیز بر اثر تداوم خشکسالی ها در سال های اخیر با این مشکل مواجه شده و سهم آب استان نیز کاهش پیدا کرده‌است.
استاندار قم خاطرنشان کرد: معضل کمبود آب، ملی است و به دلیل خشک بودن اقلیم و کم شدن بارندگی‌ها، به‌وجود آمده‌است.
وی با بیان اینکه فضای سبز نیز با زحمت زیاد ایجاد شده، حفظ و نگهداری آن را حائز اهمیت دانست و گفت: برای آبیاری فضای سبز در محیط پیرامونی شهر قم، از جمله پارک جنگلی و کمربند سبز شهری، امکان تامین آب نیست، به همین علت باید از ظرفیت پسابی که برای تولید و تصفیه آن هزینه بالایی صورت گرفته، استفاده کنیم.
استاندار قم گفت: هم شهرداری و هم واحدهای صنعتی به‌ویژه واحدهای غیرغذایی باید به سمت استفاده از چرخه پساب حرکت کنند و روی این مساله هم پافشاری صورت خواهد گرفت.
وی در ادامه معاونت های عمرانی و اقتصادی استانداری را مامور پیگیری و نظارت بر اجرای طرح استفاده از پساب در فضاهای سبز و واحدهای صنعتی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا