دین / اندیشه

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی بیان کرد؛ هفت وظیفه مسلمانان نسبت به قرآن از نگاه آیات و روایات

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به برخی از آیات و روایات، قرائت صحیح قرآن، اهتمام به تلاوت، شنیدن آیات قرآن، تکریم قرآن، تدبر در قرآن، عمل به قرآن و حفظ قرآن را هفت وظیفه هر مسلمان نسبت به قرآن کریم عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی و به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی ظهر دوشنبه در حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به آیه ۴۹ سوره مبارکه عنکبوت اظهار کرد: آیات قرآن کریم برای افرادی که اهل درک هستند بسیار روشن است ولی در مورد افرادی که اهل درک نیستند نه تنها بهره ای از قرآن نمی برند بلکه این آیات را انکار می کنند.

وی با بیان اینکه برای رسیدن دین و قرآن به دست ما، زحمات زیادی کشیده شده است، اظهار کرد: افراد زیادی در طول تاریخ به خاطر حفظ و قرائت قرآن شکنجه دیده و به شهادت رسیده اند و هنوز هم برای حفظ دین هر روز شهید می‌دهیم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه ما نسبت به قرآن وظایفی داریم، افزود: وظیفه اول ما نسبت به قرآن بلد بودن خواندن قرآن است و پذیرفته نیست که جوانی که لیسانس و فوق لیسانس دارد نتواند قرآن را درست بخواند.

وی با بیان اینکه وظیفه دوم ما نسبت به قرآن تلاوت قرآن است گفت: باید نسبت به خواندن قرآن اهتمام داشته باشیم و در حدیث داریم که هر کسی ۵۰ آیه قرآن را در روز بخواند غفلت به سراغ او نمی آید.

رفیعی سومین وظیفه ما را استماع قرآن دانست و گفت: خداوند در قرآن می فرماید وقتی قرآن تلاوت می شود ساکت باشید و گوش فرا دهید بنابراین گوش فرا دادن به آیات قرآن در جایی که قرآن تلاوت می شود از وظایفی هر مسلمان است.

وی بیان کرد: وظیفه چهارم ما نسبت به قرآن احترام گذاشتن و تکریم قرآن است و خیلی بد است که ما پشت به قرآن کنیم و یا قرآن را روی زمین بگذاریم و یا نسبت به قرآن بی اعتنایی کنیم زیرا در سیره و سبک زندکی علمای بزرگ می‌بینیم که در مقابل قران پا دراز نمی کردند و قرآن را همواره احترام می کردند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه وظیفه پنجم ما تدبر در قرآن است، افزود: علامه طباطبایی می فرمودند من روزی ۱۰ جزء قرآن می خوانم ولی روزانه در یک آیه تدبر می کنم زیرا تدبر به معنای دقت در معنای قرآن است؛ خوب است که بانوان جامعه اسلامی در آیه «الرجال قوامون علی النساء» تدبر کنند و ابهت و احترام مرد را در خانه نشکنند و مردان نیز در آیه « وعاشرواهن بالمعروف» تدبر کنند و با همسران خود خوب برخورد کنند.

وی با بیان اینکه وظیفه ششم ما نسبت به قرآن عمل به آن است، گفت: در روایت داریم که بسیاری از افراد قرآن می خوانند ولی قرآن آنها را لعنت می کند زیرا به آیات قران عمل نکرده و حتی مخالف آیات قرآن رفتار کرده‌اند.

رفیعی وظیفه هفتم ما نسبت به قرآن را حفظ کردن قرآن دانست و افزود: ما باید به اندازه توان خود قرآن را حفظ کنیم و در روایت داریم که وقتی مردم وارد بهشت می شوند بهشت طبقات دارد و به افراد می گویند به اندازه ای که قرآن حفظ هستید بخوانید و بالا بروید.

وی با بیان اینکه اگر با قرآن مأنوس باشید وحشت شما را نمی گیرد، خاطر نشان کرد: امام سجاد علیه السلام فرمودند اگر همه مردم از مشرق تا مغرب بمیرند تا زمانی که قرآن با من باشد، از تنهایى نمی ترسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا