ایران / جهانگردشگری

لزوم تسهیل دسترسی زائران به حرم مطهر/ ضوابط نظارت بر سیما و منظر شهری به‌روز شود

شهردار قم با بیان اینکه یکی از اولویت‌های حرکت شهرداری قم در سال جاری تسهیل دسترسی مردم و زائران کریمه اهل بیت(س) به حرم مطهر است، گفت: بنا به توصیه بزرگان شهر قم، در فرایند نامگذاری معابر و خیابان‌ها باید به عناصر مؤثر در فرهنگ و تاریخ قم نیز توجه شود.

به گزارش پایگاه خبری « ثروت ایرانی » به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، سید مرتضی سقائیان‌نژاد در جلسه شورای مدیران شهرداری قم با اشاره به محوریت شعار سال در اقدامات شهرداری قم، اظهار داشت: شهرداری قم پذیرای افکار نو، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه مدیریت شهری است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرای برنامه‌های مدیریت شهری افزود: تمام معاونت‌ها و بخش‌های تخصصی برای تحقق شعار سال برنامه ریزی و اقدام دقیق داشته باشند.

شهردار قم توجه به مسئله تأمین پارکینگ در شهر قم را یکی دیگر از اولویت‌های کاری شهرداری در سال جاری دانست و ابراز کرد: مسئله دیگر تسهیل در دسترسی زائران به حرم مطهر است که باید به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد.

فعال شدن کمیته سیما و منظر استان

وی، سیما و منظر شهری را از دیگر مسائل مهم شهر قم و از اولویت‌های کاری شهرداری قم در سال ۱۴۰۱ دانست و افزود: برای طراحی الگوی معماری ایرانی اسلامی آماده همکاری با متخصصین شهرسازی و نهادهای حوزوی هستیم.

سقائیان‌نژاد گفت: به‌روز رسانی ضوابط اجرای نماهای ساختمانی با محوریت معاونت شهرسازی یکی از اقداماتی است که باید در اولویت قرار گرفته و از طریق تشکیل کمیته‌های تخصصی در سطح مناطق و شهرداری مرکز پیگیری شود.

وی همچنین خواستار فعال شدن دوباره کمیته سیما و منظر استان با هدف ترسیم الگوی ایرانی اسلامی در معماری و بروزرسانی ضوابط اجرای نمای ساختمان‌ها در شهر قم شد.

شهردار قم، پیگیری ۱۷ پروژه نیمه تمام شهرداری را از دیگر اولویت‌های مهم سال جاری دانست و عنوان کرد: معاونت‌های شهرداری قم برای اجرای این پروژه‌ها زمان‌بندی دقیقی اعلام کنند.

وی به اهمیت بازآفرینی شهری در برنامه‌های شهرداری قم اشاره کرد و گفت: پروژه ساماندهی چهل اختران از اولویت‌های این حوزه است.

سقائیان‌نژاد با تأکید بر اینکه رشد شهر قم نباید متوقف شود، اظهار داشت: پروژه‌های جدید شهر قم مانند تقاطع کیوانفر و صدوق باید با برنامه‌ریزی دقیق پیش برود.

اهمیت توجه به مسئله فرهنگ شهروندی

وی با تاکید بر اینکه طرح جامع حرکت فرهنگی شهرداری قم در سال ۱۴۰۱ باید تشریح شود ادامه داد: حرکت شهرداری قم در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دستاوردهای مورد انتظار باید به صورت دقیق تبیین شود.

شهردار قم به اهمیت مسئله فرهنگ شهروندی اشاره کرد و گفت: تمام معاونت‌ها در حوزه تخصصی خود باید به این مسئله اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی همچنین خواستار به‌روزرسانی طرح جامع فرهنگی سال ۱۴۰۱ توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم تا پایان فروردین ماه شد.

سقائیان‌نژاد همچنین به مسئله نامگذاری معابر و اماکن عمومی در شهر اشاره کرد و گفت: بنا بر توصیه بزرگان شهر قم، در فرایند نامگذاری سابقه فرهنگی و تاریخی قم باید به طور ویژه دیده شود.

وی اضافه کرد: در کنار فرهنگ ایثار شهادت، باید به عناصر مؤثر در فرهنگ و تاریخ قم نیز در نام‌گذاری‌ها توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا