گردشگریورزش

توصیه های زیست محیطی در روز طبیعت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: روز طبیعت، روز مهربانی و مهرورزی با طبیعت است و ما در این روز باید با رعایت کارهایی هرچند کوچک، از تخریب محیط زیست در ابعادی وسیع تر جلوگیری کرده و حفظ و حراست از محیط زیست را به فرزندانمان بیاموزیم.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: روز طبیعت، روز مهربانی و مهرورزی با طبیعت است و ما در این روز باید با

سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرارسیدن روز ۱۳ فروردین ماه روز طبیعت در سخنانی اظهار داشت: بدون تردید همه ما در این روز باید در اندیشه حفاظت از طبیعت و نگهداری از این امانت های الهی برای نسل های آینده باشیم.

وی با اشاره به برخی توصیه های زیست محیطی در روز طبیعت، خاطرنشان کرد: ما در هنگام حضور در طبیعت، نباید به جز رد پا چیزی در طبیعت باقی بگذاریم و تلاش کنیم علاوه بر زباله های خودمان، پسماندهای رهاشده دیگران را نیز جمع آوری و در سطل های مخصوص قرار دهیم.

وی بر ضرورت مراقبت از حیات وحش در هنگام رانندگی در جاده ها تأکید کرد و گفت: یکی از مهمترین توصیه ها در رابطه با روشن کردن آتش در طبیعت است که باید به جای افروختن آتش با چوب و ذغال، از کپسولهای گاز کوچک استفاده کرده و یا حداقل از خاموش کردن آتش پس از اتمام پخت و پز اطمینان حاصل کنیم.

موسوی با بیان اینکه در طبیعت باید از ایجاد هر نوع آلودگی صوتی و استفاده از مواد منفجره و ترقه پرهیز کنیم، گفت: عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف و رها نکردن آنها در طبیعت بسیار مهم است، البته برای جمع آوری زباله ها و پسماندها حتما باید تعداد مناسب کیسه به همراه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در روز طبیعت نباید هیچ شاخه ای از درختان شکسته شده و هیچ حیوانی آزار ببیند، اظهار داشت: ما باید همواره ارزش و اهمیت تنوع زیستی در زنجیره حیات را بدانیم و به دیگران آگاهی بدهیم، البته درگیری لفظی و فیزیکی با مخربان محیط زیست به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در پایان ضمن قدردانی از همکاری و مشارکت مردم در حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست، تصریح کرد: شهروندان محترم می توانند گزارش های خود از هرگونه تخلف زیست محیطی را در هر ساعت از شبانه روز با شماره تلفن ۱۵۴۰ در میان بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا