استانهاایران / جهان

شهردار قم تحقق بیش از ۹۵ درصدی بودجه ۱۴۰۰ شهرداری قم/ سال ۱۴۰۱ سالی امیدبخش برای بافت فرسوده شهر قم خواهد بود

شهردار قم با اعلام خبر تحقق بیش از ۹5 درصدی بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری قم، پروژه ها و برنامه های شاخص سال 1401 مدیریت شهری قم را تشریح کرد.

به گزارش ایران، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در نشست رسانه‌ای پایان سال ۱۴۰۰ که در سالن مرکز همایش های شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به تحقق بودجه سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی در سال جاری اظهار داشت: شهرداری قم در حال آماده کردن تفریغ بودجه امسال است و نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد که بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری قم بیش از ۹۵ درصد تحقق یافته است.

شهردار قم افزود: آخرین مرحله افتتاح ۱۰۰ پروژه به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال در روزهای پایانی امسال برگزار و در سال جاری پروژه‌های مختلفی در اختیار مردم شریف قم قرار گرفت.

وی بیان کرد: آخرین پروژه که به نتیجه رسیده بوستان زائر است که در اختیار مردم قم قرار خواهد گرفت، همچنین فاز سوم پروژه شهید روحانی یا خیابان سردار شهید اسماعیل صادقی و پروژه شهیدان برقعی که در آخرین مرحله افتتاح پروژه‌ها در اختیار مردم قرار گرفت از شاخص‌ترین پروژه‌های سال ۱۴۰۰ بود.

دکتر سقائیان‌نژاد عنوان کرد: امسال نخستین سال اجرای برنامه قم ۱۴۰۴ شهرداری قم بود و در برنامه نخست که اجرای آن به اتمام رسید، بیشتر به مسائل زیربنایی شهر توجه داشتیم چراکه باید مسائل زیربنایی شهر را سر و سامان می‌دادیم.

وی خاطرنشان کرد: ناوگان اتوبوسرانی شهرداری قم در سال ۱۴۰۰ شاهد اتوبوس‌های جدید بوده و نو شده است و در آخرین روزهای امسال قرارداد ۵۰ دستگاه اتوبوس دیگر با سازمان شهرداری‌ها امضا شد تا در ارتباط با حمل‌ونقل عمومی دیگر دغدغه نداشته باشیم.

شهردار قم گفت: البته تمام مسائل زیربنایی به عهده شهرداری نیست و بخشی از آن به عهده دیگر ارگان‌ها و نهادهاست؛ به‌عنوان‌مثال هنوز در برخی از کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قم فاضلاب جاری است یا در حوزه بافت فرسوده برخی از مسائل در ید شهرداری نیست.

وی با بیان اینکه سال آینده دومین سال برنامه قم ۱۴۰۴ است افزود:اهداف این برنامه بیشتر مربوط به مسائل نرم‌افزاری مانند مسئله اعتمادسازی است که این موضوع به تکریم ارباب‌رجوع و شفاف‌سازی و مسائلی مانند این موضوع نیاز دارد که در دستور کار است.

وی عنوان کرد: نظم و ساماندهی شهری از موضوعات مهم دیگر در برنامه دوم شهرداری قم است که در این زمینه هم باید به مسائل فرهنگ‌سازی و برخورد با عوامل نامطلوب به‌طور همزمان توجه کرد.

دکتر سقائیان نژاد اظهار داشت: مسئله ایمن‌سازی شهری از دیگر اهداف مهم برنامه قم ۱۴۰۴ است؛ در مسائل حمل‌ونقل ترافیک هم مسائلی مانند ساماندهی علائم راهنمایی و رانندگی موردتوجه است.

وی ادامه داد: رعایت مسائل زیست‌محیطی هم از دیگر اهداف مهم برنامه قم ۱۴۰۴ است که در واقع تقویت حرکت‌های انجام‌شده در برنامه اول است.

شهردار قم با اشاره به اینکه ستاد بازآفرینی استان قم سه سال بوده که با ایجاد تحولات وزارت راه و شهرسازی تعطیل‌شده است اظهار داشت: حتی در دوره‌ای مدیریت مسائل ستاد بازآفرینی به دست سه نفر در استان داده شد و هشت پروژه مهم تعریف شد که بلافاصله با تغییراتی در مدیریت وزارت راه و شهرسازی این تغییرات نیز انجام و این تفویض اختیارات منتفی شد و مشکلات بازآفرینی دوباره به مرحله نخست بازگشت.

وی تصریح کرد: مدیریت بافت فرسوده به تفویض اختیار نیاز دارد، به طوری که دو قطعه زمین در پردیسان از دهه ۷۰ به شهر قم برای بازآفرینی شهری اختصاص داده‌شده بود، اما در برهه‌ای همین زمین‌ها هم به مسکن ملی اختصاص داده شد.

دکتر سقائیان نژاد عنوان کرد: شهرداری قم در زمین‌های ۴۸ هکتاری ۱۶ میلیارد تومان هم هزینه کرد و حتی قرار بود عوارض شهرداری و سهم ماده ۱۰۱ هم واگذار شود تا مشکلات بافت فرسوده حل شود، اما متأسفانه این فرآیند از سوی دولت تعطیل شد.

وی اظهار داشت: در دولت جدید و در سفری که ریاست‌جمهور به قم داشتند، بنا شد اراضی ۴۸ هکتاری و ۳۲ هکتاری به قم بازگشته و قرار شد ستاد بازآفرینی استان قم دوباره تشکیل‌شده و این تفویض اختیار دوباره به استان داده شود.

شهردار قم ادامه داد: اختصاص ۸۰ هکتار از پردیسان برای جمع‌آوری ریل‌های متروکه از شهر و اختصاص ۶۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های شرق حرم مطهر نیز صورت گرفته است، این تصمیمات نویدبخشی است که نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۱ به‌صورت جدی می‌توانیم مشکلات بافت فرسوده را حل کنیم.

وی بیان کرد: بزرگترین مشکل بافت فرسوده، فقدان مدیریت واحد است و این پراکندگی مدیریتی ایجاد مشکل می‌کند؛ در سال‌های گذشته مجلس تصویب کرده بود که هرسال ۱۰ درصد بافت های فرسوده با بودجه دولتی احیا شود که به خاطر گرفتاری‌های دولت‌ها اجرایی نشد.

دکتر سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: قرار بود تسهیلات بانکی ۴ درصد در بافت‌های فرسوده فراهم شود، همچنین نیمی از هزینه‌های پروانه ساختمانی تخفیف داده شود اما این اقدامات صورت نگرفت.

وی افزود: هنوز مشکلاتی در حوزه بافت فرسوده داریم و در این زمینه هم بازیگران مختلفی وجود دارند و شهرداری یک عنصر ضعیف این عرصه است.

شهردار قم عنوان کرد:بودجه سال آینده شهرداری قم و سازمان‌های تابعه نزدیک به ۴ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان خواهد بود، شاهد رشد ۱۷ درصدی بودجه و سهم ۲۷ درصدی بودجه جاری برای سال آینده هستیم که این سهم بودجه جاری و عمرانی در هیچ‌یک از شهرداری‌های کشور سابقه ندارد.

وی در ادامه افزایش ۵۷ درصدی حقوق و دستمزد برای سال آینده را موردتوجه قرار داد و گفت: با این مصوبه هزینه حقوق و دستمزد برای ما به ماهی ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد رسید که تبعا بودجه جاری شهرداری افزایش و بودجه عمرانی ما کاهش پیدا خواهد کرد.

دکتر سقائیان نژاد بیان کرد: با همه این اوصاف متخصصان معتقدند حتی ۵۰ درصد بودجه عمرانی در شرایط کنونی اقتصادی هم خیلی مطلوب است.

وی همچنین با اشاره به اینکه تقاطع غیر همسطح شهید کیوانفر در سال ۱۴۰۱ اجرایی خواهد شد تصریح کرد: تقاطع فردوسی و آیت‌الله صدوقی از دیگر پروژه‌های بسیار مهم سال آینده برای شهرداری قم است.

شهردار قم عنوان کرد: همچنین برای سال آینده ۶۷ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه نماز اختصاص داده‌شده است که روگذر آن نیمه اردیبهشت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی آخرین وضعیت احداث تونل بلوار جمهوری اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ادامه تونل بلوار جمهوری از دیگر پروژه‌های بزرگ شهری با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که بتن‌ریزی مدول هشت پروژه انجام و تکمیل‌شده است که این پروژه نیز تا سه‌ماهه نخست سال آینده تکمیل خواهد شد.

شهردار قم با بیان اینکه احداث ادامه تونل غدیر از دیگر پروژه‌های مهم بوده که تکمیل‌کننده پروژه قدیمی فاز ۵ عمار یاسر بوده و این پروژه را دو سطح اجرا می‌شود، یادآور شد: این تونل از میدان معلم تا خیابان ممتاز در ماه‌های ابتدایی سال آینده تکمیل خواهد شد؛ در روی سطح هم حدود ۷۴ پلاک دیگر باید آزادسازی شود تا پروژه ۵۰ ساله فاز ۵ عمار یاسر تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه مطالعات پروژه بسیار مهم تونل امام موسی صدر در سال آینده انجام خواهد شد گفت: برای نهضت آسفالت معابر ۱۱۵ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته‌شده است.

دکتر سقائیان‌نژاد با بیان اینکه پارکینگ شرقی حرم مطهر از پروژه‌های بسیار مهم شهری است اضافه کرد: اینکه پروژه را به دست سرمایه‌گذار داده یا شهرداری انجام دهد، دو گزینه‌ای است که روی آن کار می‌کنیم و هنوز جمع‌بندی انجام‌نشده است.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذار دنبال سود خودش است و طرح با ورود سرمایه‌گذار متفاوت خواهد بود؛ اگر شهرداری وارد شود ۱۶۰۰ پارکینگ و با ورود سرمایه‌گذار سه هزار پارکینگ ایجاد خواهد شد که نتایج کار متفاوت می‌شود.

شهردار قم در پاسخ به سؤالی درباره مشکلات منطقه جمکران اظهار داشت: منطقه جمکران به‌صورت قانونی حدود سه ماه بوده که وارد محدوده شهری شده است؛ تا پیش‌ازاین جمکران در حریم شهری قرار نداشت که شهرداری در این قسمت نمی‌تواند جز نظارت کاری انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه سه خیابان مهم در این منطقه پیش‌بینی‌شده است بیان کرد: تنها یکی از این خیابان‌ها نیاز به ۲۲۰ قطعه آزادسازی و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌خواهد .

دکتر سقائیان‌نژاد با تأکید بر اینکه شهرداری اگر بتواند قانون ماده ۱۰۱ را در این منطقه اجرا کند، منابع لازم برای اجرای پروژه‌ها را خواهد داشت، افزود: تا این شرایط فراهم نشود شهرداری قم بودجه‌ای ندارد و عاقبت پروژه‌های این محدوده مانند خیابان شهیدان برقعی و فاز پنج عمار یاسر می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره دادن مجوز آپارتمان‌سازی در بافت تاریخی شهر قم گفت: اینکه شهرداری مجوز بلندمرتبه‌سازی در بافت تاریخی داده است قبول نداریم؛ جایی که در بافت است فقط یک طبقه حق دادن مجوز دادیم که البته برخی مجوزهای قدیمی هم در این محدوده وجود دارد.

شهردار قم اضافه کرد: بحث ما این است که به چه دلیل باید به بافت تاریخی پهنه‌ای نگاه کرد؟ در اصفهان با وجود بافت تاریخی بسیار ارزشمند، حریم‌های درجه‌یک، دو و سه برای هر بنای تاریخی در نظر گرفتیم و با ثبت جهانی بافت مخالفت کردیم، چراکه این کار تنها قفل‌کردن ملک و زندگی مردم خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اخیراً محدوده بافت تاریخی به ۲۵۰ هکتار کاهش پیدا کرده اظهار داشت: مسئله اساسی ما این مساحت نیست؛ اگر واقعاً بافت تاریخی باشد حتی اگر هزار هکتار باشد ما قبول داریم اما قسمت بزرگی از این بافت ارزش واقعی تاریخی ندارد.

دکتر سقائیان‌نژاد ادامه داد: باید دید نتیجه این محدودیت‌ها چه شده است؛ مردم بومی این محلات را تخلیه کرده‌اند و از ملیت‎های دیگر ساکن بافت شده و مشکلات عدیده برای شهر ایجاد کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه اگر نیاز مردم را در نظر نگیریم خودشان آثار تاریخی را از بین خواهند برد، عنوان کرد: مردم باید خودشان باید برای حراست از بافت تاریخی انگیزه داشته باشند و با زور و سرنیزه نمی‌توانیم بافت را حفظ کنیم.

شهردار قم با اشاره به اینکه متروی قم آماده تست گرم است و برای این موضوع به واگن نیاز دارد اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای با تهران امضا شد تا این واگن به‌صورت قرضی از شهرداری تهران تأمین شود.

وی با بیان اینکه در مرحله نخست صحبت‌هایی شد که باید پول نقد یا تضمین بانکی بدهیم که هنوز در حال مذاکره هستیم. ابراز کرد: به محضی که این رام سه واگنه به قم برسد تست گرم را شروع می‌کنیم که ۴۰ روز طول می‌کشد و در همین مرحله می‌توانیم بازدید عمومی داشته باشیم.

دکتر سقائیان‌نژاد با اشاره به اینکه تأمین واگن اصلی برای متروی قم مسئله دیگری است ادامه داد: دولت با شرکت چینی پوژن قراردادی داشت که قرار بود واگن چند کلانشهر با این قرارداد تأمین شود و قم هم به کمک نمایندگان وقت شهر به این قرارداد اضافه شد که به دلیل مسئله تحریم‌ها و فراز و نشیب‌های ارتباط ایران و چین این قرارداد به مشکلاتی برخورد.

وی عنوان کرد: چینی‌ها چند مشکل دارند که یکی از آن‌ها قیمت واگن بوده و به دنبال تعدیل قرارداد هستند، مسئله بعدی تاخیرات و مسئله بعدی ضمانت است که به دلیل تحریم با مشکل مواجه شده است.

وی گفت: قرار بود در وزارت خارجه این موضوع دنبال شود که این هم به دلیل تغییر دولت قدری به عقب افتاد و الان دوباره این مسئله فعال‌شده است؛ ما در حال دنبال کردن این موضوعات هستیم اما تا به نتیجه برسد وقت می‌برد و حتی به دنبال این بودیم که از کلان‌شهرهای دیگر قرض بگیریم و این موضوع نیز به همراهی دولت نیاز دارد.

شهردار قم با اشاره به اینکه در سال آینده ۷۱ پروژه در مناطق محروم با رقمی حدود ۱۴۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است اظهار داشت: این کار در راستای توازن منطقه‌ای و توزیع پروژه‌های عمرانی انجام‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰ درصد درآمدهای منطقه چهار و یک را برای مناطق کم برخوردار هزینه می‌کنیم، در سال ۱۴۰۰ شهرداری قم ۶۲ میلیارد تومان در منطقه ۶ و ۳۱ میلیارد تومان در منطقه دو هزینه کرده است، اما به‌قدری محرومیت‌ها زیاد است که خودش را نشان نمی‌دهد.

دکتر سقائیان‌نژاد با اشاره به اینکه در پروژه میدان مطهری هم مسئله مالکیت مشکلاتی ایجاد کرده است اضافه کرد: چند مدیریتی‌ها همیشه کار را دچار اختلاف و تأخیر می‌کند ولی این پروژه کاملاً در برنامه بوده و پیگیری می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ممنوعیت دفن اموات در برخی از آرامستان‌های داخل شهر قم گفت: مصوبه‌ای از مجموعه‌های استانی داریم که دفن اموات فقط در مجموعه بهشت معصومه(س) باید صورت بگیرد، در تمام شهرهای کشور آرامستان ها به دست شهرداری است و تنها در قم آرامستان ها به دست اوقاف است.

شهردار قم با تأکید بر اینکه ما در بهشت معصومه(س) فقط مخارج کفن‌ودفن را از شهروندان می‌گیریم، اظهار داشت: اما دفن اموات در برخی از آرامستان‌ها درآمدزایی بالایی دارد و به همین خاطر فشار به ما هست که اجازه دهید اموات در مناطق دیگر دفن شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا