استانهاایران / جهانفرهنگ / هنرگردشگری

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم:

مهم ترین نقطه قوت اقدامات جهت خدمت به زائران، تکیه بر توان مردمی است معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم گفت: مهم ترین نقطه قوت اقدامات جهت خدمت به زائران و مسافران، تکیه بر توان مردمی است.

ابوالقاسم مقیمی در گفتگو با خبرنگار ایران با اشاره به اقدامات لازم در جهت حضور زائران و مسافران در اعیاد شعبانیه و در آستانه نوروز اظهار داشت: از سه ماه گذشته تاکنون دستگاهها، درگیر امور و فعالیت ها شده اند و با توجه به اینکه بعضی زیرساخت ها در ایام کرونا تخریب شده بود، ترمیم و ایجاد خدمات جدید در دستور کار قرار گرفت.
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم افزود: در این میان نقطه قوت اقدامات و فعالیت‌ها در سال جاری تکیه بر توان مردمی است و ساماندهی خوبی در این زمینه صورت گرفته و درحقیقت دستگاه ها برای تامین نیازمندی‌های مجموعه های مردمی بسیج شده اند.
وی عنوان کرد: برخی کارهای ماندگار در این مدت اعم از ایجاد شبکه برق ایمن و شبکه آب در تمام طول بلوار پیامبر اعظم(ص) برای مصرف موکب ها و سرویس ها انجام شده است.
مقیمی بیان کرد: برای ایجاد طرح ترافیکی امسال برای اولین بار از دو ماه پیش مشاور ترافیکی با همکاری همه عوامل درگیر در نیمه شعبان حتی مجموعه های مردمی آغاز به کار کرد و طرح ترافیکی نسبتا متفاوتی توسط راهور شهرداری و کمیته ترافیک استان تهیه شده است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت پارکینگ ها با توجه به ایجاد بلوار حضرت خدیجه (س)کاملا متفاوت هست و راه دسترسی جدیدی برای هدایت مسافرین از تهران به سمت مسجد از محل اتوبان کاشان پیش بینی شده است.
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم همچنین گفت: در مورد اسکان چند راهکار جدید از جمله استفاده از توان مردمی و اپلیکیشنی برای نذر منزل در حال راه اندازی است که با کمک گروه های مردمی همانند اربعین موکب هایی برای استراحت مردم در دستور قرار گرفته است.
وی افزود: ظرفیت نزدیک به ۱۰۰ مسجد و حدود ۵۰ امامزاده برای اسکان مهیا شده و تمام ظرفیت های اسکان استان علی رغم نداشتن برخی مجوزهای ملی مانند اموزش و پرورش با تاکید و دستور استاندار فعال شده است.
مقیمی عنوان کرد: ساخت سرویس های بهداشتی و تخصیص زمین در این مدت محدود به دلیل فقداناعتبار مقدور نبود اما در حد امکانات موجود سرویس های سیار در قم و استانهای همجوار مقدور انتقال داده شده و سپاه در این زمینه تعامل خوبی داشته و ۶۰ چشمه سرویس بهداشتی را تامین کرده تا بخشی از مشکلات جهت حضور زائران رفع شود.
وی تصریح کرد: شرکت مخابرات نهایت تراکم ایجاد دکل های بی تی اس را به سرانجام رسانده و تمام تجهیزات محدوده جمکران به روز رسانی شده و بیشتر از این تداخل فرکانسی ایجاد خواهد کرد ،منتها در محدوده جمعیتی داخل مسجد تا میدان آل یاسین به دلیل تراکم بالای جمعیت بعد از نماز تا ساعت ۱۱ شب مشکل آنتن دهی وجود خواهد داشت، چرا که تعداد موبایل ها بیشتر از ظرفیت شبکه است.
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم اظهار داشت: البته سعی شده با نصب وای فای رایگان و محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیکی که به شبکه آسیب وارد می کند فشار روی شبکه کاهش پیدا کند.
وی با بیان اینکه نزدیک به ۳۰ نانوایی در اطراف مسجد اقدام به پخت نان خواهند کرد بیان کرد:در زمینه ارزاق مجموعه جهاد با تمام توان وارد شده و سهمیه اضافه بر ظرفیت استان از مجموعه های ملی در اقلام اصلی مورد نیاز را دریافت کرده ایم، همچنین تیم بازرسی اداره سمت و کمیته بازرسی هم برای نظارت بر امور و هم برای نظارت بر قیمت ها از هم اکنون کار خودشون آغاز کرده است.
مقیمی ادامه داد: سامانه پیامکی خوشامد گویی و راهنمایی زائرخودکار با کمک مخابرات آماده شده که به محض ورود زائر و شماره جدید به استان پیام ارسال می‌شود و ضمن ارسال خوشامدگویی و برخی تذکرات با معرفی سامانه ۱۳۷ و با ارسال لینک سامانه qomzaer.ir به کمک دوستان شهرداری و روابط عمومی استانداری این هفته رونمایی و راه اندازی می‌شود که کلیه اطلاعات ،نقشه ها و خدمات زائرین رو میتوانند دریافت کنند.
وی عنوان کرد: نیروی انتظامی نیز بیش از ۱۰۰۰ نیرو از استان های مجاور به قم اعزام خواهد کرد و مجموعه سپاه با فعال کردن نیروهای بسیج برای ساماندهی پارکینگ ها و کمک به هدایت زائرین فعال شده اند، جمکران هم حجم قابل توجهی از خادمان را برای هدایت زائرین آماده کرده اند.
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم اظهار داشت: مجموعه دستگاه های فرهنگی برای تولید محصولات فرهنگی و کمک به جریان های مردمی و بیش از ۳۰ موکب مردمی تولیدات قابل توجهی داشته اند.
وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های مسجد مقدس جمکران به طور زنده پخش می‌شود و هماهنگی برای حضور دو برنامه کودک از شبکه های سراسری از بلوار پیامبر اعظم(ص) انجام شده که امید است با کمک دوستان رسانه ای محقق می‌شود، در این زمینه بسیاری از برنامه ها از یکشنبه شب آغاز شده است.
مقیمی گفت: موکب رسانه با کمک ستاد های مردمی و روابط عمومی استانداری در بلوار پیامبر اعظم راه اندازی خواهد شد که از اهالی رسانه برای حضور در این موکب دعوت به عمل می اید.
وی افزود:بیش از ۱۵۰ موکب مردمی در بلوار فعال شده اند که با دریافت خدمات رسانه ای متمرکز امیدواریم فضای پر نشاطی برای مردم فراهم شود.
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم بیان کرد: در این ایام تیم های بازرسی دانشگاه علوم پزشکی برای رعایت دستورالعمل ها طراحی شده اند و تیم خادمین سلامت از ظرفیت های مردمی پیش بینی شده و قبل از اعطای مجوز که به صورت مشترک با همکاری شهرداری نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی و ستاد مردمی در سامانه ثبت نام می‌شود، تذکرات در مورد نحوه رعایت دستورالعمل ها دریافت می کنند و تعهدات لازم اخذ می شود.
وی عنوان کرد: ایمن سازی موکب ها و ایستگاه های صلواتی با کمک راه آهن و حمل و نقل جاده ای صورت می‌گیرد، در زمینه کمبود ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز استان تا کنون با مکاتبه با استان‌های همجوار و دستگاه های ملی مرتفع شده و البته نیازمندی های بیشتری نیز وجود دارد که در حال پیگیری هستیم.
مقیمی تصریح کرد: کلیه دستگاه های اداری استان مکلف شده اند در حوزه خدمات رسانی به زائرین و اطلاع رسانی در این ایام فعال باشند به ویژه کارکنان دستگاه ها در بازرسی ها همکاری خواهند داشت
وی گفت: .اداره کل بحران، هلال احمر و.شهرداری و. با اخد تجهیزات از استان های همجوار پیش بینی‌های لازم برای مواقع بحرانی را داشته اند، با توجه به احتمال بارش و برودت هوا طرح های پشتیبان اماده شده است .
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم با اشاره به پیش بینی و هماهنگی جهت حضور بیش از ۱۰ شبکه ماهواره ای برای پوشش برنامه ها افزود: مسجد مقدس جمکران به جای یک مراسم و ایجاد تراکم جمعیت هر دو ساعت یک برنامه کامل اجرا خواهد کرد و در دو روز، شب و روز نیمه شعبان این برنامه ها مستمرا اجرا خواهد شد تا تمام علاقمندان به حضرت بهره ببرند و از تمام ظرفیت استان برای مفروش کردن مسجد و بهرمندی زائران از فضای مسجد در حال پیگیری است.
وی بیان کرد: شهرداری شبکه حمل و نقل رایگان در اطراف مسجد ایجاد خواهد کرد که در روی نقشه و با بنرهای اطلاع رسانی نحوه استفاده اعلام خواهد شد و برای پارکینگ ها شبکه حمل و نقل تدارک دیده اند که امیدواریم با تراکم جمعیت پیاده مختل نشود.
مقیمی خاطرنشان کرد: گروه های مردمی شبکه خدمت به سالمندان با ویلچر رو خواهند داشت و توسط هلال احمر ویژه بانوان چادرهای استراحت ویژه حضور و خدمات به بانوان و کودکان در مسیر بلوار و اطراف مسجد ایجاد خواهد شد
وی گفت: مجموعه های امنیتی و انتظامی با فعال کردن ظرفیت پایش تصویری ثابت و پرتابل پیش بینی‌های خوبی انجام داده اند تا ضمن جلوگیری از برخی مشکلات، مونیتورینگ مناسبی برای اقدام های سریع بخصوص در مورد مرتفع کردن ترافیک و جلوگیری از حوادث انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا