اقتصاد

خزانه‌دار اتاق اصناف ایران: طرح درج قیمت تولیدکننده مانع تقلب در فروش و تخفیفات فریبنده می‌شود

ثروت ایرانی- خزانه‌دار اتاق اصناف ایران گفت: درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا مانع تقلب در فروش کالا به مصرف‌کننده می‌شود.

اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها از سوی دولت از اواخر آذر ماه به اجرا گذاشته شده است تا راه حلی برای شفاف‌سازی قیمت‌ها و روزآمدسازی شیوه نظارت بر بازار باشد.

بر اساس این طرح قیمت کالاهای مورد استفاده مردم بر اساس هزینه تولیدکننده بر محصول درج می شود و بعد از محاسبه هزینه حمل و نقل و واسطه و توزیع، طبق فاکتور خرید به مردم عرضه شود.

در مرحله اول این طرح آب میوه، آب معدنی، ماءالشعیر، نوشابه گازدار، غذاساز، نوشیدنی ساز، چرخ گوشت و ماکروویو مکلف به درج قیمت تولیدکننده شدند و سپس صنایع غذایی و کنسروسازی، سلولزی، بهداشتی و آرایشی، کارخانجات ماکارونی و لنت ترمز در لیست قرار گرفتند.

در همین راستا، «محمود بنانژاد» خزانه‌دار اتاق اصناف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا طرح بسیاری خوبی است که می تواند از فریب و ارائه تخفیفات بی حساب و کتاب جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه در این طرح قیمت مصرف کننده به شکل مناسبی ارائه می شود و مردم می توانند از قیمت واقعی کالاها مطلع شوند.

عضو هیات رییسه اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه البته اجرای این طرح در عمل با مشکلاتی همراه است که به سرعت درصدد رفع آن هستیم، تاکید کرد: قیمت هر کالایی با توجه به مسافت ایران در اقصا نقاط کشور با احتساب هزینه حمل و نقل متفاوت است و باید این موضوع در فروش کالا به مردم در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه حمل و نقل قیمت نهایی را به خرده فروشی ها تحت تاثیر قرار می دهد، خاطرنشان کرد: ارزیابی کلی از اجرای این طرح مثبت است و می تواند بسیاری از مشکلات را رفع کند.

بنانژاد با بیان اینکه محاسبات فروش برای عرضه کالا به مردم باید درست باشد، اظهار داشت: در عرضه محصول سود عمده فروش و خرده فروش باید در نظر گرفته شود تا فروشندگان با ضرر مواجه نشوند.

وی با تاکید بر اینکه عرضه کالا با قیمت مناسب به مردم رقابت را سالم می کند،‌ تصریح کرد: برخی فروشگاه ها اقدام به عرضه کالا با تخفیفات بسیار زیاد می کردند که بررسی ها نشان می داد حتی از فروشندگان دیگر گران تر بوده است.

بنانژاد خاطرنشان کرد: در طرح فعلی تخفیف های فریبنده از میان برداشته می شود و بساط این گونه تقلب ها برچیده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا