استانهااقتصاد

بدهی‌های زیاد دولت به شرکت‌های بیمه تأمین اجتماعی

ثروت ایرانی - عضو فراکسیون کارگری مجلس گفت: با توجه به اینکه زنان نقش مادی و همسری دارند و شرایط کاری آنها در واحدهای تولیدی سخت است، ساعت کار کارگران زن و سرپرست خانوار باید کاهش یابد.

فاطمه محمدبیگی شامگاه پنج‌شنبه در دیدار با مدیرکل جدید تأمین اجتماعی استان قزوین که در دفتر این نماینده مجلس برگزار شد، با بیان اینکه بیشتر جمعیت استان قزوین را خانواده‌های کارگری شکل می‌دهد، اظهار داشت: بنابراین باید بیمارستان‌های تأمین اجتماعی در شهرهایی مانند اقبالیه(سلطان‌آباد)، الوند، محمدیه و مهرگان احداث کنیم تا از بار مشکلات درمانی روی دوش کارگران بکاهیم.

وی با تأکید بر لزوم ارتقای شاخص‌های ایمنی کار در استان قزوین اضافه کرد: یکی از مطالبات ما تبدیل قزوین به پایلوت توسعه طب کار و توان‌بخشی در کشور است و از وزارت بهداشت و درمان خواسته‌ایم تا در حوزه طب کار و فیزیکی پژوهشکده و دانشکده در استان ما راه‌اندازی کند.

محمدبیگی پرداخت به موقع حق بیمه، سنوات و معوقات دستمزد را جزو مطالبات جامعه کارگری برشمرد و ادامه داد: در کنار این موضوعات توجه به هزینه درمان و سلامت کارگران از اهمیت بالایی برخوردار است و از مسئولان استانی و ملی می‌خواهیم ضمن برگزاری جلسه با نمایندگان کارگران برای اجرای طرح‌های رفاهی برای کارگران بازنشسته فکر جدی کنند.

وی یادآور شد: تورم و گرانی بیش از حد در سالیان اخیر فشار سنگینی به معیشت کارگران و بازنشستگان کارگری آورده و به همین خاطر تلاش مجلس یازدهم این است که طوری بودجه ۱۴۰۱ را تنظیم کند که نه معیشت مردم ضربه بخورد و نه کشور دچار کسری بودجه بیشتر شود که خود این کسری موتور محرک افزایش تورم و فشارهای معیشتی خواهد بود.

لزوم استفاده از استارت‌آپ‌ها برای تحول در شرکت‌های بیمه تأمین اجتماعی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در بخش دیگری از سخنان خود از اجحاف کاری در حق کارگران زن انتقاد کرد و گفت: با توجه به اینکه زنان نقش مادی و همسری دارند، در حال حاضر شرایط کاری آنها در واحدهای تولیدی و صنعتی سخت است و به همین خاطر مطالبه مهم ما این است که ساعت کار کارگران زن و سرپرست خانوار کاهش یابد.

محمدبیگی همچنین به بدهی‌های زیاد دولت به شرکت‌های بیمه تأمین اجتماعی اشاره کرد و افزود: برای رهایی این شرکت‌های از وضع اقتصادی ناگوارشان باید از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها بهره بگیریم؛ چرا که شرکت‌های سنتی دیگر مانند گذشته سوددهی و کارآیی ندارند و در عوض شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند اقتصاد بیمه‌ای کشور را به سرعت متحول کنند.

دوسوم قزوینی‌ها بیمه تأمین‌ اجتماعی شدند

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قزوین هم در این جلسه با ذکر اینکه دوسوم مردم استان تحت پوشش بیمه‌ای این سازمان هستند، گفت: با توجه به اینکه سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان درآمد-هزینه‌ای به شمار می‌آید، بنابراین انتظار ما از مجلس این است که در جهت تحقق تعهدات بیمه‌ای بیشتر از گذشته یاریگر ما باشد.

حمید کوزه‌گرها اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از کارفرمایان با وجود کسب سود خوب از محل کار تولیدی و اقتصادی خود از پرداختن حق بیمه کارفرمایی طفره می‌روند که به نظر می‌رسد باید ضمن حمایت از تولید تمهیدات قانونی برای جلوگیری از فرار تعهدات بیمه‌کنندگان لحاظ شود.

وی با اشاره به پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی در لایحه بودجه سال آینده ادامه داد: با چنین پیشنهادی به شدت مخالف هستم؛ چرا که اجرای چنین طرحی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و باید برای آن پیوست اجتماعی تعریف شود.

کوزه‌گرها یادآور شد: به باور بنده اگر چنین طرحی با آماده کردن مردم از قبل و به صورت پلکانی اجرا شود، تبعات اقتصادی کمتری برای ما خواهد داشت و به همین منظور باید از رسانه‌ها کمک گرفت تا زمینه فرهنگی این طرح را ایجاد کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا