اقتصاد

مدیرکل گمرکات قم: صادرات قم دی‌ماه امسال از ۲۷ میلیون دلار فراتر رفت

ثروت ایرانی - مدیرکل گمرکات قم گفت: صادرات این استان از مبدا گمرکات در دی‌ماه سالجاری به رقم ۲۷ میلیون و ۲۲۴هزار و ۶۴۰‌ دلار رسیده‌است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

اسفندیار در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: در همین رابطه، طی مدت یاد شده مقدار ۴۸ هزار و ۶۸۸ تن انواع کالا در قالب ۶۳۵ اظهار نامه از گمرکات استان قم به کشورهای هدف صادر شد که علاوه بر ارزش دلاری از نظر وزنی نیز نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته رشد چشمگیری داشت.

وی با بیان این که گمرکات قم برای تسهیل کارها و حمایت از فعالان اقتصادی استان از همه ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کند، ادامه داد: علاوه بر موفقیت‌های چشمگیر در حوزه صادرات، گمرکات قم در بخش واردات نیز عملکرد قابل قبولی دارد و این موضوع عامل مهمی در تامین نیازهای مردم و تولیدکنندگان استان است.

وی با اشاره به این که بخش زیادی از واردات قم مربوط به اقلام مورد استفاده در واحدهای صنعتی است، افزود: در این مدت ۴ هزار و ۹۹۰ تن کالاهای مورد نیاز مردم و مواد و تجهیزات مورد استفاده در واحدهای تولیدی به ارزش ۲۶ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۷۹۴ دلار از طریق گمرکات استان قم وارد کشور شده‌است.

دریکوندی در ادامه سخنان خود به نقش آفرینی گمرکات قم در مقابله با قاچاق و حمایت از تولید ملی نیز اشاره کرد و گفت: در دی‌ماه سال‌جاری تعداد ۱۰۸ پرونده مظنون به قاچاق، به ارزش ۱۳۴ میلیارد ریال در گمرکات استان قم تشکیل شد که از نظر تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۹ درصد رشد داشته‌است.

وی همچنین با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه گمرکات استان گفت:‌ ارزش صادرات کالاها از مبدا گمرکات قم از ابتدای سال‌جاری تا پایان دی‌ماه از ۲۳۲ میلیون دلار فراتر رفت که این میزان صادرات از نظر ارزش ۱۰۱ درصد و از نظر وزن ۱۳۴ درصد رشد داشته‌است؛ همچنین صادرات از قم بیشتر به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان و ازبکستان بوده‌است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا