سیاست

تاکید رئیس قوه قضاییه بر طبقه‌بندی زندانیان براساس سن و نوع جرم

رئیس قوه قضاییه به رئیس سازمان زندان‌ها و مسئولان این حوزه تاکید کرد که مقوله طبقه‌بندی زندانیان و جداسازی آنها به تفکیک سن و نوع جرم را تا حد ممکن پیش ببرند.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در جریان جلسه امروز (دوشنبه ۱۱ بهمن) شورای عالی قوه قضاییه پیشاپیش حلول ماه پرفضیلت رجب را تبریک گفت و همه مسئولان قضایی و آحاد مردم را به غنمیت شمردن ایام این ماه پرخیر و برکت که از دروازه‌های ورود به ضیافت‌الله است،  توصیه کرد.

رئیس قو قضاییه با گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، دهه تجدید یادها و خاطره‌های دوران شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: وقوع انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) در عصر سلطه دو قطب و بلوک غربی و شرقی و استیلای آنها بر همه مردم دنیا، از آیات و معجزات الهی بود که برای سیاستمداران و انسان‌های مدعی، قابل باور نبود اما این مهم با اتکال به خداوند و دین و اعتماد به مردم دین‌باور ایران اسلامی، محقق شد.

«نحوه نقل و انتقال زندانیان» موضوعی بود که رئیس عدلیه در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه به آن اشاره کرد و با تاکید بر عدم تاثیرپذیری مسئولان امر از فضاسازی‌هایی که در رابطه با موضوع زندان و زندانیان صورت می‌گیرد، بر اجرای ضوابط و دستورالعمل‌های قانونی و صحیح در این رابطه و اصلاح آن دسته از دستورالعمل‌های دارای ایراد، تصریح کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مفاد مطرح در مواد ۵۱۳ تا ۵۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری درباره موضوعات ناظر بر زندان و زندانیان به مسئولان در سازمان زندان‌ها، دادگستری‌ها و دادستان‌ها پیرامون اعمال نهایت دقت و احتیاط در امر نقل و انتقال زندانیان تاکید کرد و به آنها دستور داد که در اجرای این موضوع، شاخصه‌هایی نظیر «ضرورت انتقال»، «زمان انتقال»، «چگونگی انتقال» و«انگیزه انتقال» را مدنظر قرار دهند.

مقوله اعمال ماده ۴۷۷، موضوع دیگری بود که در جریان نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای مطرح شد و رئیس عدلیه در همین رابطه، ادامه صدور آراء و احکام خلاف بیّن شرع به صورت متوالی از سوی برخی شعب و قضات را امری غیرقابل پذیرش دانست و به حجت‌الاسلام رحیمی معاون قضایی، ۳ دستور مشخص را در این زمینه صادر کرد.

«عدم پذیرش درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷ که متضمن و دربرگیرنده استدلال قاضی صادرکننده رأی نباشند»،«اعلام فهرست تفکیکی میزان وصول و پذیرش درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷» و«ارائه آمار و مشخصات ناظر بر شعب و قضایی که بیشترین درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷ مربوط به آنها است»؛ از جمله دستورات مشخص رئیس عدلیه به معاون قضایی بود.

محسنی اژه‌ای بر همین اساس با اشاره به اهتمام خود جهت جمع‌بندی و اتخاذ تصمیم ویژه پیرامون نحوه تمشیت‌ امور درخصوص ماده ۴۷۷ در سال آتی، برای معاونت قضایی جهت اجرای دو مأموریت «اعلام فهرست تفکیکی میزان وصول و پذیرش درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷» و«ارائه آمار ناظر بر شعب و قضاتی که بیشترین درخواست‌های اعمال ماده ۴۷۷ مربوط به آنها می‌باشد» تا ۱۵ اسفند سال جاری،مهلت تعیین کرد.

محسنی اژه ای با اشاره به سفر اخیر هیئت عالی قضایی به استان خراسان رضوی و دستاوردها و مصوبات این سفر، با تاکید بر اینکه حرف بدون عمل، خاطر مردم را مکدّر می‌کند، افزود: همه مسئولان قضایی در حوزه‌ها و بخش‌های گوناگون که در جریان سفر به استان خراسان رضوی به شهرها و مناطق مختلف این استان سفر کردند و از نزدیک با مسائل و مشکلات مبتلابه آشنا شدند، با فوریت و جدیت برای رفع این مسائل و مشکلات گام بردارند.

رئیس قوه قضاییه به چند نمونه از مسائل و مشکلات برجسته موجود در استان خراسان رضوی که در جریان سفر هیئت عالی قضایی به این استان  مطرح شد، اشاره کرد و مشخصاً به مسئولان قضایی برای رفع مسائل مرتبط با معادن سنگ آهن سنگان در شهرستان خواف و حل و فصل اختلاف شهرداری مشهد و ارتش پیرامون عملیاتی‌سازی طرح تفصیلی انتقال پادگان مشهد به خارج از شهر، تاکیدات مؤکدی به عمل آورد.

محسنی اژه ای با اشاره به سفر ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی به شهرستان خواف و بازدید وی از معادن سنگ آهن منطقه سنگان، بر حل و فصل سریع مشکلات و مسائل این معادن در حوزه‌های مختلف اعم از زیست‌محیطی، پروانه بهره‌برداری معادن، وضعیت واگذاری آنها و نحوه تعیین قیمت محصولات معدنی، تاکید کرد و گفت: انتفاع مردم شهرستان خواف از مزایای معادن سنگ آهن سنگان با توجه به مشکلات و مزاحمت‌هایی که به واسطه فرآیند استخراج و بهره‌برداری از این معادن برای آنها ایجاد می‌شود، ضروری است.

رئیس قوه قضاییه به موضوع بلاتکلیفی جابه جایی پادگان مشهد پس از ۱۲ سال و اختلافاتی که در این زمینه میان ارتش و شهرداری مشهد وجود دارد اشاره کرد و به حجت‌الاسلام والمسلمین احمد پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مأموریت داد با فوریت و جدیت موضوعات ناظر بر عملیاتی‌سازی طرح تفصیلی انتقال پادگان مشهد به خارج از شهر و اختلافات موجود در این رابطه را مورد رسیدگی و حل‌وفصل قرار دهد.

رئیس قوه قضاییه شاهرخیان معاون مالی و پشتیبانی دستگاه قضا را نیز مأمور کرد تا موضوع تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز منابع و امکانات دادگستری کل استان خراسان رضوی را به صورت جدی و مستمر پیگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا