استانهااقتصاد

جزییات نرخ تورم در استان‌های مختلف منتشر شد؛ ثبت کمترین نرخ تورم سالیانه دی‌ماه در قم و تهران

ثروت ایرانی - براساس تازه‌ترین آمار منتشره مرکز آمار ایران، کمترین نرخ تورم سالیانه دی‌ماه مربوط به استان‌های تهران و قم به ترتیب با ۳۹.۱ و ۳۸.۵ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری ثروت ایرانی ،مرکز آمار ایران جزییات نرخ تورم در استان‌های مختلف در دی ماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به عدد ٤٢.۲ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۰ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم  با ۳۸.۵ درصد است.

همچنین تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور ٣٥.۹ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ٤٤.٣ درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ٢٨.۹ درصد است.

وضعیت نرخ تورم خانوارهای شهری

در دی‌ماه امسال بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به تهران با ٣.٩ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به زنجان با منفی چهار دهم درصد است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ٣٥.۸ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ٤٢.٩ درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ٢٨.٤ درصد است.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای شهری به عدد ٤١.۸ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان‌های زنجان و ایلام با ۴۹ درصد و  کمترین آن مربوط به  استان قم با ٣٨.٥ درصد است.

نرخ تورم خانوارهای روستایی در دی ۱۴۰۰

در دی‌ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان‌های تهران و بوشهر با ٣.٦ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­ خوزستان با منفی نیم درصد است.

تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای روستایی ۳۶.۵ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان­ کهگیلویه و بویراحمد با ٤٧.١ درصد و کمترین آن مربوط به استان همدان با ٢٦.٣ درصد است.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای روستایی به عدد ۴۵.۸ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان­ کهگیلویه و بویراحمد با ٥٣.٦ درصد و کمترین آن مربوط به استان­‌ سیستان و بلوچستان با ٣٩.٨ درصد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا