ایران / جهان

افزایش خاموشی‌ها در اروپا با تشدید بحران انرژی

ثروت ایرانی - همزمان با خاموشی‌ها در جمهوری کوزوو، صربستان نیز مجبور شد برق مردم خود را قطع کند، اپراتور شبکه برق بریتانیا نیز اخطار تامین برق صادر کرد و قطع نیروگاه هسته‌ای فرانسه، همگی به طوفانی کامل منجر شد که شبکه برق قاره سبز را تحت فشار قرار داد.

به گزارش بلومبرگ، بحران انرژی در اروپا طی هفته جاری میلادی در حالی بدتر شد که اکثر جمعیت دو میلیون نفری جمهوری کوزوو دچار مشکلات قطع برق و خاموشی‌‌ها شدند.

شرکت خدمات توزیع انرژی کوزوو (KEDS) روز پنجشنبه به دلیل فشار بیش از حد روی شبکه برق خود، از قطعی برق دو ساعته برای ۲ میلیون نفر خبر داد.

شرکتKEDS  از مشترکین خود خواست تا با توجه به عدم تولید کافی برق در این کشور و عبور از بحران جهانی انرژی، مصرف برق خود را کاهش دهند.

کوزوو که در منطقه بالکان قرار گرفته است، ماه گذشته درپی یک مشکل فنی در بزرگ‌ترین نیروگاه زغال سنگ خود، مجبور به تعطیلی این نیروگاه و وارد کردن برق با قیمت های بالا شد.

همزمان، صربستان نیز مجبور شد برق مردم خود را قطع کند، اپراتور شبکه برق بریتانیا نیز اخطار تامین برق صادر کرد، و قطع نیروگاه هسته‌ای فرانسه، همگی به طوفانی کامل منجر شد که شبکه این قاره را تحت فشار قرار داد و منجر به کاهش منابع برق و قیمت‌های بسیار بالا شد.

هفته گذشته، آرتان رضوانولی، وزیر اقتصاد کوزوو، گفت که تعطیلی نیروگاه اصلی زغال سنگ این کشور بحران انرژی را بدتر کرده است. وی تأکید کرد که واردات برق “بسیار پرهزینه” است.

یازده انجمن صنفی اروپایی (از فولاد گرفته تا کود، سیمان و کارخانه‌های کاغذ) یادداشتی را در روز پنجشنبه منتشر کردند که نشان می‌دهد شرکت‌های انرژی‌بر هزینه‌های “غیر قابل تحملی” را برای برق می‌پردازند که ممکن است آنها را مجبور به تعطیلی کارخانه‌های خود کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا