استانهافرهنگ / هنر

ضریب اشغال ۹۰ درصدی مراکز اقامتی قم با ورود گردشگران عراقی

ثروت ایرانی- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم گفت: با ورود گردشگران عراقی به قم ضریب اشغال هتل‌ها، خانه مسافرها و اقامتگاه‌های مجاز به بیش از ۹۰ درصد رسید.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی میراث فرهنگی قم، علیرضا ارجمندی در گفت‌وگویی با اشاره به اهمیت کیفیت خدمات‌دهی و استانداردسازی مراکز اقامتی استان افزود: طی هفته‌های گذشته در مراکز اقامتی مجاز میزبان حدود ۲هزار گردشگر عراقی بودیم که برای ایام عید نوروز این حجم بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون با کم شدن حجم گردشگران ضریب اشغال به حدود ۴۰ درصد رسیده است و منتظر موج بعدی هستیم؛ احتمالا در ایام عید میزبان گردشگران عراقی بیشتری خواهیم بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم افزود: عموما عراقی‌ها دو شب در قم اقامت دارند ولی به این دلیل که تعداد زیادی در اقامتگاه‌های شخصی و فامیلی اقامت می‌کنند، نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد آن‌ها ارائه داد.

ارجمندی به الزام استان برای ورود گردشگران عراقی به‌صورت گروهی و از طریق آژانس‌های مجاز اشاره و تصریح کرد: با کمیته تامین استان به ریاست معاون استاندار و معاون امنیت و انتظامی وزارت کشور در ارتباط مستمر هستیم، همچنین حوزه امنیت، بهداشت و خدمات گردشگران را به‌طور دائم از طریق دستگاه‌های ذی‌ربط مثل وزارت بهداشت و اماکن رصد می‌کنیم.

وی ادامه داد: تا پیش‌ازاین کسب‌وکار فعالان گردشگری به‌طور کامل در رکود بود و هم‌اکنون این چرخ‌وفلک شروع به حرکت کرده است که به‌عنوان فاز نخست خوب است.

ارجمندی با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونا برای تجهیز و نظارت دائم بر مراکز اقامتی افزود: برای استاندارسازی و کیفیت خدمات مراکز اقامتی برنامه جدی داریم و پروانه مراکز در صورت نداشتن استانداردهای لازم بر اساس چک‌لیست مربوطه تمدید نمی‌شود، همچنین باید به لحاظ خدماتی، نظافتی و بهداشتی آموزش‌های لازم به کارکنان داده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم به افزایش تعداد تخت‌های استان اشاره کرد و گفت: قم با ۱۲۰ تا ۱۳۰ مرکز اقامتی و ۶هزار تخت به حداقل ۲ تا ۳هزار تخت دیگر نیاز دارد. به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستیم که در کوتاه‌مدت تعداد خانه مسافرها و در بلندمدت هتل‌ها و مهمان‌پذیرهای استان را افزایش دهیم.

ارجمندی با اشاره به در حال ساخت بودن چهار هتل ۵ ستاره، ادامه داد: امیدواریم تا سال آینده این هتل‌ها به بهره‌برداری برسند. همچنین ۵۳ پروژه تاسیسات گردشگری در استان در حال ساخت است که به‌طور حتم با اهدای وام تامین مالی خواهند شد و به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسند.

بقعه خدیجه خاتون در قم مرمت شد

معاون میراث‌فرهنگی قم نیز در گفت و گویی از مرمت بقعه خدیجه خاتون در این استان خبر داد.

عمار کاوسی اظهار کرد: مرمت این اثر تاریخی و مذهبی با مبلغی حدود ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شد.

معاون میراث‌فرهنگی قم ادامه داد: این مرمت شامل حذف الحاقات دوره‌های مختلف، استحکام بخشی پایه‌های سنگی و اجرای (کانالِ نا) دور بنا بود.

کاوسی با بیان این که بنای امامزاده خدیجه خاتون منسوب به دختری از فرزندان امام صادق(ع) می‌باشد، افزود: این بقعه را غیاث‌الدین امیرمحمد فرزند خواجه علی‌صفی امیر بزرگ خاندان صفی به سال ۷۷۰ هجری قمری بنیاد نهاده است.

وی گفت: نمای خارجی بقعه خدیجه خاتون ابتدا چند متری سنگ‌چین و پس از آن گنبد برجی هرمی و قاعده ضلع آن آجری است، این اثر تاریخی به شماره ۲۴۹۵ در فهرست  آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا