دین / اندیشه

معاون هماهنگ کننده سپاه استان قم: مرحله جدیدی از طرح محله اسلامی با هدف تحقق مردم‌سالاری دینی اجرایی می‌شود

ثروت ایرانی - سرهنگ کبیری پور اذعان‌داشت: با شناخت ظرفیت‌های فراوانی که در هر محله وجود دارد، مرحله جدیدی از طرح محله اسلامی با هدف تحقق مردم‌سالاری دینی اجرایی می‌شود و ما باید به سمتی برویم که مشکلات محل به دست خود مردم حل شود و مردم، سالار محله خود باشند.

سرهنگ مهدی کبیری پور معاون هماهنگ‌کننده سپاه استان قم در همایش طرح محله اسلامی که با حضور فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج در ستاد سپاه قم برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج از نحوه اجرا، نقش پایگاه‌ها و محلات، در اجرای “طرح بسیج فراگیر” خبر داد.

وی بیان داشت: آنچه که به‌عنوان بعد جدید در بسیج به آن پرداخته شده است، بعد بیرونی و نقش‌آفرین آن است که قبلاً مغفول بوده است.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قم بعد درونی و تشکیلاتی بسیج را پایگاه‌ها و حوزه‌ها (یعنی ساختار رسمی) عنوان نموده و نحوه ورود نوجوانان و جوانان داوطلب را از طریق عضویت در بدنه سازمانی بسیج، برشمرد که طی آن بسیجیان از طریق نظام تربیتی بسیج، ضمن تقویت بعد اعتقادی و بصیرتی، مهارت‌های لازم برای ورود به عرصه‌های نقش‌آفرینی و خدمت رسانی را کسب می‌نمایند.

وی افزود بعد بیرونی و نقش‌آفرین بسیج، که قبلاً کمتر مورد توجه بوده، در قالب محلات اسلامی بروز و ظهور یافته است. در این رویکرد همه‌ی اهالی محله می‌توانند با ورود مسئولانه خود در کنار اعضای بسیج، نسبت به رفع مشکلات محله خود برآیند.

کبیری پور خاطرنشان کرد: در این طرح، ساکنین هر محله با شناخت ظرفیت‌های فراوانی که در محله‌ها وجود دارد، مشکلات را به‌دست خودشان رفع می‌کنند. هدف اصلی از این تغییر رویکرد، برخورداری هر محله از یک راهبرد و هدف مشخص است که این مطلب از مطالبات اخیر مقام معظم رهبری می‌باشد. در این مدل، داشته‌ها و ظرفیت‌های محله شناسایی شده و با اعتماد به توانمندی جوانان، کمبود‌ها و مشکلات مرتفع می‌شوند. در واقع، خود مردم سالار محله‌ی خود می‌شوند؛ و این یعنی همان مردم‌سالاری دینی؛ که بسیج نماد و پیش‌ران آن است.

وی همچنین در ادامه بیان داشت: این طرح از سه سال پیش با ۱۵ محله‌ی آسیب دیده، آغاز شد و هم اکنون ۱۲۰ محله شهر قم، پردیسان؛ بخش‌های تابعه و شهرستان‌های جدید را در بر می‌گیرد. با توجه به وسعت محله‌ها، هنوز با نقطه‌ی ایده‌آل قدری فاصله داشته و قصد داریم با کوچک سازی محدوده‌ی محلات، این تعداد را به حد مطلوب‌تری افزایش دهیم.

 

معاون هماهنگ کننده سپاه قم:در پایان اولویت‌های این طرح را، رفع مشکلات معیشتی، کاهش آسیب‌های اجتماعی (اعتیاد، طلاق و موارد اخلاقی، شرارت‌ها و بزهکاری‌ها) و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، برشمرد.

وی رفع دغدغه شهروندان عزیز در برخورداری از سبک زندگی سالم اسلامی ایرانی و حذف سبک زندگی غربی، که سرشار از آفت و آسیب و بی‌هویتی برای نسل جوان است در گرو احساس مسئولیت در تک تک اهالی محلات، همراه با کار و تلاش مجاهدانه و مستمر دانست تا ان‌شاءالله در کنار همکاری جمعی، شاهد جامعه‌ی سالم و مطلوب و مقدمه‌سازی برای ظهور باشیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا